Р еджеп Тайип Ердоган положи клетва като първия пряко избран президент на Република Турция, предадоха осведомителните агенции.
Този пост му осигурява още най-малко пет години във властта.
Ердоган встъпи в длъжност на специално заседание на парламента, което членовете на основната опозиционна сила Народнорепубликанската партия напуснаха в знак на протест.
Клетвата бе последвана от топовни салюти, съобщи ДПА.
На церемонията по встъпването му в длъжност трябваше да присъстват представители на около 75 страни –
19 президенти, сред които и българският държавен глава Росен Плевнелиев, 14 премиери, четирима председатели на парламенти, както и много министри от различни страни, включително арменският външен министър Едуард Налбандян, делегация от САЩ и руският външен министър Сергей Лавров. Украинският президент Петро Порошенко обаче се отказа от визитата заради усложнената обстановка в страната му.
Церемонията се отличава от всички досега, защото Ердоган е първият турски президент, избран пряко от народа, коментират местните медии.
В програмата днес е включено поднасяне на венец от страна на Ердоган на мавзолея на основателя на турската република Мустафа Кемал Ататюрк. След това церемонията ще се пренесе в президентската резиденция в Чанкая, където Ердоган и съпругата му Емине ще бъдат посрещнати от гвардейци. Ердоган и досегашният президент Абдуллах Гюл ще направят заедно преглед на почетната рота. След това Гюл официално ще предаде президентските пълномощия на Ердоган.
Очаква се по-късно днес новоизбраният президент да връчи
мандата за съставяне на новото правителство на досегашния външен министър Ахмет Давутоглу.
Вчера Давутоглу бе избран за лидер на Партията на справедливостта и развитието на Ердоган. Съставът на новия кабинет трябва да бъде обявен в петък.
Ердоган бе избран за президент с около 52% от гласовете на първите преки президентски избори в историята на републиката, които бяха произведени на 10 август. Резултатите от вота бяха публикувани в Държавен вестник днес, 13 дни след като бяха оповестени от Висшата избирателна комисия.
Новият президент не крие амбициите си да установи президентска система на управление в страната – стъпка, която според критиците му ще постави прекалено много власт в неговите ръце.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!