П осредникът на ООН в преговорите между Македония и Гърция смята да предложи отново названията „Горна Република Македония“ за външна употреба и „Република Македония“ за вътрешна употреба на насрочения за днес нов кръг преговори в Ню Йорк между представителите на двете страни, твърди балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), цитирана от гръцката агенция АНА-МПА.
След обявяването на независимостта си през 1991 г. страната се нарече Република Македония, но заради спора с Гърция за името бе приета в ООН през 1993 г. под временното име „Бивша Югославска република Македония“ (БЮРМ).
Според BIRN въпросните названия – Горна Република Македония“ и „Република Македония“, са били предложени на двете страни от Матю Нимиц на срещи с тях още през април 2013 г.
Международният посредник предлагал също генералният секретар на ООН Бан Ки-мун да информира всички държави членки за уреждането на гръцко-македонския спор и да препоръча тези названия да бъдат използвани от тях на всички официални прояви.
Нимиц предлагал новото име на Македония за външна употреба да се използва от ООН, ЕС и НАТО, а Гърция да няма възражения относно членството на страната в ЕС и НАТО под името „Горна Република Македония“.
Името „Република Македония“, според Нимиц, следва да се ползва само за вътрешна употреба.
Колкото до търговската употреба на думите „Македония“ и „македонски“ Нимиц предложил на двете страни да се договорят те да не са запазена марка за тях, като казал, че е възможно, например, да има „македонско вино – произход Гърция" и „македонско вино – произход „Горна Република Македония“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!