С ърбия и Македония спряха да спират бежанците и започнаха да ги пускат при определени условия. Създадоха се и временни лагери, предаде Данаил Глишев за Нова ТВ.
С лодки, влакове, автобуси и пеша, старци, жени с бебета на ръце и млади мъже поставиха на колене правителствата на бедни и богати държави.
Поредна бежанска вълна заля македонския град Гевгелия. Хората вече са по улиците с малките си деца. Гарата вече е малка за всички, които пристигнаха. Хората са буквално на улицата. Не е ясно каква помощ може да им бъде оказана, освен минерална вода и елементарни медицински грижи.
Само за последните 24 часа в Сърбия са влезли повече от 8000 бежанци.
5-километрова колона се извива от границата към центъра за настаняване в Прешево. Там са автобусите, които срещу 25 евро ще откарат бежанците към границата с Унгария.
Имигрантите идват от Гърция, на чиито брегове само през юли стъпиха 50 000 души и изразходваха оскъдните ресурси изпадналата в криза страна. Повечето от хората са прекарали няколко нощи на открито, след като Македония затвори границата. Сръбските власти и благотворителните организации работят заедно – осигуряват храна, палатки и първа помощ на хилядите, надяващи се да стигнат до свободното от граничен контрол Шенгенско пространство.
Проблемът обаче ще се задълбочава, защото Унгария, която е част от Шенген, продължава да строи висока 3 метра и половина ограда по 175-километровата си граница със Сърбия.
Будапеща поиска средства от европейските фондове, за да се справи с бежанската криза - от началото на годината 100 000 души са поискали убежище в страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!