В евентуална бъдеща антисирийска коалиция, за формирането на каквато вече се обсъждат активно планове, ще влязат не три-четири страни, а 20-25 държави, заяви турският вицепремиер и говорител на правителството Бюлент Арънч, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Вчера турският външен министър Ахмет Давутоглу посочи, че Турция ще влезе в състава на коалиция, ако такава бъде създадена, извън решение на Съвета за сигурност на ООН.
Днес той заяви, че нападението с газ близо до Дамаск е "престъпление срещу човечеството" , което не трябва да остане без отговор. Каквото е нужно да се направи, трябва да се направи, подчерта той и добави, че това е тест за международната общност.
Обсъжданията за необходимост от намеса се водят на фона на меката позиция, която демонстрират Обединените нации. Според мен изявленията на Великобритания, Франция и САЩ за коалиция и тактическа намеса се явяват позитивен фактор, е изтъкнал Арънч, цитиран от турските медии.
Той е посочил, че в състава на евентуална коалиция
Турция може да поеме определени задължения от тактически характер и да се занимава с хуманитарната част.
Турският вицепремиер е припомнил, че и по-рано е имало примери на формиране от отделни страни на коалиция, когато не е било възможно да се договорят съвместни действия във формата на международните организации. Понякога това е ставало в рамките на НАТО, понякога - извън Алианса. Последният пример е Косово, още по-рано - през 1995 г., ние преживяхме това в Босна и Херцеговина, е отбелязал Арънч.
Обяснявайки причината за неспособността на Съвета за сигурност на ООН да вземе решение за намеса в сирийската криза, той е изтъкнал позицията на Русия и Китай. За съжаление това стана, след като Русия и Китай се изказаха против (резолюция за Сирия). И ако сега възникват въпроси за позицията на ООН за събитията в Сирия, от особена важност са действията на Русия и Китай, е посочил Арънч.
Русия вече се изказа против евентуална намеса в Сирия, дори след съобщенията за нападение с химическо оръжие, за което се твърди, че е дело на режима на Башар Асад. Вчера руският външен министър Сергей Лавров предупреди западните сили да не предприемат военна намеса в Сирия, като каза, че използването на сила без мандат на ООН би представлявало нарушение на международното право. Днес руското министерство на външните работи отново призова САЩ и международната общност към предпазливост в арабската страна, подчертавайки че
една военна интервенция би имала катастрофални последици за страните от Близкия изток и от Северна Африка,
съобщи АФП. "Опитите да бъде заобиколен Съвета за сигурност на ООН, да се използват за пореден път изкуствени и несъстоятелни претексти за започването на военна интервенция в региона ще предизвикат нови проблеми в Сирия и ще имат катастрофални последици за другите страни от Близкия изток и Северна Африка", отбеляза министерството, призовавайки от този момент Вашингтон и международната общност към "предпазливост и стриктно спазване на международното право".
Иран също отправи няколко предупреждения срещу чуждестранна военна интервенция в Сирия,
като заяви, че последвалият от това конфликт би погълнал целия регион.
Шиитски Иран е най-близкия съюзник на Сирия и обвинява сунитските бойци, Израел и западните сили, че се опитват да използват конфликта, за да превземат региона. Техеран подкрепя Асад в борбата срещу бунтовниците и твърди, че именно бунтовниците стоят зад предполагаемото химическо нападение.
Нападение срещу Сирия би било опасно и безотговорно и
светът трябва да си спомни, че войната в Ирак започна с американските твърдения за наличие на оръжия за масово поразяване,
които се оказаха неверни, пък коментира официалната китайска информационна агенция Синхуа, цитирана от Ройтерс.
Според агенцията западните държави правят прибързани заключения за това кой може да е използвал химически оръжия, преди инспекторите на ООН да са завършили своето разследване. "Подобна риторика, също както и зачестилите напоследък консултации между Вашингтон и неговите съюзници, показват, че те вече са поставили стрела на тетивата и ще стрелят дори без мандат от ООН", твърди Синхуа в написан на английски език коментар. "Това би било безотговорно и опасно... В разгара на кризата всички заинтересовани страни би трябвало да запазят спокойствие, особено тези, които нямат търпение да предприемат военни действия без мандат от ООН", допълва агенцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!