В град Дзинан, Източен Китай, започна дългоочаквания съдебен процес срещу низвергнатия бивш комунистически лидер Бо Силай - най-политизираното дело в страната за последните трийсетина години, съобщи Ройтерс.
64-годишният Бо, бивш секретар на комунистическата партия в мегаполиса Чунцин, са появява публично за пръв път от 17 месеца.
Той ще бъде съден за корупция, отклоняване на средства и злоупотреба с власт.
Почти сигурно е, че ще бъде признат за виновен
Бо отхвърли първото обвинение в корупция, което му беше предявено, и заяви, че преди това си е признал вината по него без да иска, предаде ДПА.
Обвинението се отнася до получаването на подкуп от около 1,1 млрд. юана (180 хил. долара), даден от Тан Сяолин, началник на компанията "Далян интернешънъл дивелъпмънт".
Признах против волята си, че съм виновен по обвинението, като казах, че че Тан Сяолин ми даде пари на три пъти, заяви Бо в съдебната зала.
Многобройни полицейски сили са разположени около Съдебната палата в Дзинан, предаде Франс прес.
Контролът за достъп до внушителната бетонна сграда е засилен, около нея са разположени цивилни и униформени агенти с полицейски кучета.
Продължителността на процеса срещу Бо не е известна, но наблюдателите
очакват да е кратък - един или два дни
Град Дзинан, отдалечен от Чунцин, беше избран за делото, понеже се смята, че местната общественост ще бъде безпристрастна.
Многобройните журналисти, дошли в Дзинан, за да отразяват процеса, трябваше да се регистрират пред местните власти. През август 2012 г. чуждестранната преса дори нямаше достъп до съдебната зала, където беше съдена Гу Кайлай, съпругата на Бо Силай, която беше призната за виновна за убийството на британски бизнесмен.
Един месец след това, през септември, международните медии пак нямаха достъп до процеса на полицейския шеф Ван Лидзюн, бившата дясна ръка на Бо Силай, който беше осъден на 15 години затвор за дезертьорство, злоупотреба с власт и корупция, след като беше потърсил убежище в американското консулство.
Известен като икономически реформатор,
Бо спечели уважението на международни политици като министър на търговията през периода 2004-2007 г., когато под негово ръководство Китай влезе в Световната търговска организация (СТО).
Генералният директор на СТО Паскал Лами го нарече "свой скъп приятел" при посещението си през 2010 г. в Чунцин, където Бо стана партиен лидер в края на 2007 г.
Според Лами развитието на Чунцин под силното ръководство на Бо Силай и екипа му е допринесло за отварянето на Китай за международната търговия.
През 2010 г. Бо вече се бе издигнал до върховете на партията - беше член на Политбюро, и бе получил признание за борбата с организираната престъпност в един от градовете с най-лоша слава в страната.
Очакваше се да направи още по-голяма стъпка нагоре
и да влезе в деветчленния Постоянен комитет на Политбюро, преди да избухне скандалът през февруари 2012 г., когато началникът на полицията в Чунцин и негова дясна ръка влезе в американското консулство.
Партията отстрани Бо от постовете му в Чунцин през март 2012 г. и го изключи от Политбюро следващия месец.
Обвиненията срещу него бяха свързани с делото за убийство срещу съпругата му, която беше осъдена миналата година за смъртта на британеца Нийл Хейуд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!