С еверна Корея предупреди, че „не изключва“ възможността да извърши четвърти ядрен опит в отговор на съвместни маневри на Южна Корея и САЩ, които, според Пхенян, са заплахи за страната, и последните обвинения от ООН, предаде АФП.
Не изключваме нова форма на ядрен тест, целящ да укрепи ядрените ни оръжия, обяви севернокорейското министерство на външните работи, цитирано от Корейската централна телеграфна агенция.
В изявлението се посочва, че учението ще включва "по-диверсифицирана ядрена отбрана", която ще се използва за цели на средни и далечни разстояния „с различна сила на удара“, информира Ройтерс.
От 2006 г. насам КНДР вече е провела три ядрени опита, въпреки че резолюции на Съвета за сигурност на ООН забраняват на страната всякакви дейности, свързани с ядрени технологии, припомня ИТАР-ТАСС. През 2006 и 2009 г. севернокорейските специалисти взривиха плутониеви заряди. Ядреното устройство, което бе използвано при изпитанието през февруари миналата година, обаче остана неизвестно. Южнокорейски военни експерти предполагат, че този заряд би могъл да бъде уранов.
В четвъртък 15-те страни членки на Съвета за сигурност на ООН осъдиха като нарушение на резолюциите на ООН изстрелването от Северна Корея на балистични ракети, допълва Ройтерс. Това стана, след като в сряда Северна Корея изстреля две балистични ракети със среден обсег „Родон“.
Днес обаче японският тв канал Ен Ейч Кей съобщи, че Северна Корея е затворила за корабоплаване редица райони около своето източно крайбрежие, което вероятно говори за скорошно провеждане на изпитания на балистични ракети в акваторията на Японско море. До данни на телевизията забраната за преминаване на съдове ще бъде в сила в продължение на три денонощия, считано от днес. При това, отбелязва източникът на Ен Ейч Кей, точните граници на затворените за съдове зони в момента са неизвестни, тъй като Пхенян не е информирал международните организации за своето решение.
В петък Съветът на ООН по правата на човека заяви, че Съветът за сигурност на ООН трябва да обмисли санкции и международни съдебно преследване срещу севернокорейските лидери за престъпления срещу човечеството. Съветът по правата на човека реагира на неотдавнашен доклад на анкетна комисия към ООН, установила доказателства за системно нарушаване на човешките права, включително масово пращане в затвора, убийства, изтезания, изнасилвания и глад.
В резолюция Съветът посочи, „че има основателни причини да смята, че в КНДР се извършват престъпления срещу човечеството в резултат на политика, установена на най-висше държавно равнище от десетилетия“. В резолюцията се призовава да се наложат санкции срещу онези, които носят най-голяма отговорност за престъпленията срещу човечеството.
Ден по-рано, на 27 март, с голям военноморски десант на югоизточния бряг на Корейския полуостров започна военното учение на Южна Корея и САЩ, наречено „Двоен дракон“. В него участват почти 11 хил. морски пехотинци от двете страни. Маневрите ще продължат до 7 април. Това е най-голямото военноморско учение на двете страни от 1993 г. насам.
Севернокорейският официоз в. „Нодон Синмун“ в голяма статия преди дни заклейми учението, като го нарече подготовка за нахлуване в Северна Корея, и обвини Вашингтон, че подклажда напрежението.
На 24 февруари САЩ и Южна Корея започнаха друго голямо двумесечно военно учение („Фоул Ийгъл“), което още продължава.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!