К НДР ще смени часовата си зона, за да отбележи по този начин освобождаването си от Япония след Втората световна война, съобщи КЦТА, официалната информационна агенция на Северна Корея.
В момента КНДР е в една часова зона с Южна Корея и Япония, които са девет часа напред от времето по Гринуич, припомня Би Би Си.
От 15 август обаче часовниците в Северна Корея ще минат с 30 минути назад.
„Проклетите японски империалисти лишиха Корея дори от стандартното ѝ време“, като са сменили часа по време на окупацията, посочва КЦТА. Преди японската окупация през 1910 г. Корея, по това време една държава, е била 8,5 часа пред Гринуич.
Северна Корея има и различен календар. Там времето се измерва от рождението на основателя на КНДР Ким Ир-сен през 1912 г., която по севернокорейския календар, въведен през 1997 г., е година Първа.
Така че сегашната 2015 г. по местния календар е 104 г.
Според южнокорейското министерство на корейското единство промяната във времето може да усложни ситуацията между двете корейски държави, особено в общата промишлена зона Кесон, разположена на севернокорейска територия.
В по-дългосрочен план може да има проблеми и за усилията за унифициране на стандартите и за намаляване на различията между двете страни.
Самата Южна Корея промени наложеното ѝ от Япония време през 1954 г., но
после се върна към него през 1961 г. с аргумента, че новите регионални съюзници на САЩ – Сеул и Токио, трябва да са в унисон.
Би Би Си посочва, че няма международен орган, който да решава коя страна в каква часова зона да е и държавите вземат тези решения самостоятелно.
Например през 2011 г. Самоа смени календара си минавайки „от другата страна на деня“.
Тя загуби един цял ден
с цел да се улеснят комуникациите с близките Австралия и Нова Зеландия.
КНДР пък съвсем не е единствената държава със „собствена“ часова зона.
През 2007 г. Уго Чавес реши да даде на венецуелците „по-справедливо разпределение на слънчевата светлина“ и заради това Венецуела сега е единствената страна в света, която е 4,5 часа зад времето по Гринуич.
В собствен времева зона е и Непал, например. Там часът е плюс 5 ч. и 45 мин. спрямо времето по Гринуич.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!