Ужасяващите последици от преминаването на тайфуна Хайян във Филипините започват да излизат наяве.
Повечето чуждите всекидневници публикуват на челно място в електронните издания кореспонденции от опустошената столица на филипинската провинция Лейте - Таклобан.
За много от оцелелите в Таклобан преминаването на Хайян беше като края на света, пише в. "Дейли телеграф".
Улици осеяни с трупове, огромни опашки от хора, чакащи за евакуация на летището в града, отчаяние в погледите, ужасяващи разкази за преживяното - така може да се обобщи обстановката в града.
Лъч на надежда може би беше раждането на първото бебе сред опустошението.
На летището, където има евакуационен център, 21-годишна жителка на Таклобан роди първата си дъщеричка пред очите на репортерите и я нарече Беа Джой, на майка си Беатрис, която изчезна безследно след връхлитането на тайфуна, пише британският вестник.
Най-лошото тепърва предстои в глобален план, предупреждава британският в. "Гардиън".
Първото бедствие, което ще погуби един милион души, може да се разрази още докато е живо нашето поколение. Неумолимото покачване на глобалния термометър е индикатор за най-страшното, което предстои.
Циклоните, ураганите и тайфуните са феномени, които зависят от температурите. Те стават все по-опасни при покачването на температурите на моретата.
Но и без глобалното затопляне жертвите на природните стихии ще са повече, защото населението на света се увеличава на всеки 60 минути с 8000 души, в повечето случаи в развиващи се страни, около тропиците, където циклоните са сезонен феномен. Това означава, че тъй като там има повече хора, ще има и повече жертви на пътя на стихиите, посочва британското издание в редакционен коментар.
Вестникът публикува разкази на оцелели хора в град Таклобан.
Майка описва как успяла да привърже с въже своя син към себе си, да се качи на пластмасов контейнер и да плава с него из наводнените улици на града. Сега най-голямото изпитание пред властите е координацията на усилията за подпомагане на пострадалото население. Международният отговор на катастрофалното земетресение в Хаити от 2010 г. беше белязан от бъркотия, а първоначалната фаза на хуманитарната операция беше хаотична, припомня в. "Гардиън".
По улиците на Таклобан се разлагат трупове заради жегата.
В града няма достатъчно чували за телата, нито електричество, за да се съхраняват на студено, посочва британският в. "Индипендънт".
Всяка къща и сграда в Таклобан е пострадала, но помощта идва бавно, допълва изданието. Печална е обстановката и в друг град - Бохол, който все още се възстановява от труса с магнитуд 7,2 миналия месец, припомня вестникът.
Пострадалите от тайфуна градове сега се борят за оцеляване, пише в. "Ню Йорк таймс". Един от най-ужасяващите моменти в Таклобан при стихията беше когато стотици хора се струпаха на градския стадион, защото според властите покривът му щял да издържи на напора на вятъра.
Той действително издържа, но стадионът беше наводнен и започна отчаяна надпревара сред хората, струпали се на терена, кой да стигне по-бързо до най-горните зрителски скамейки.
Това беше един от най-тъжните и най-смъртоносни моменти в града, отбелязва вестникът.
Защо Филипините не бяха подготвени за стихията, пита в. "Вашингтон пост".
Около 20 тропически бури вилнеят из страната всяка година и за властите това би трябвало да е рутина. Отговорът е, че Филипините не бяха готови за Хайян заради бедността.
Правителството разполага с малко ресурси, които да инвестира в инфраструктурата, а повечето домове са построени от леки материали, които не могат да устоят на подобни природни сили.
Филипините днес очакват нова депресия, която може да влоши положението в засегнатите от Хайян райони. Архипелагът е на пътя на много природни стихии, припомня в. "Фигаро".
Междувременно
ООН изрази опасение, че тайфунът Хайян, който опустоши Филипините в петък, е взел над 10 хил. жертви
и предупреди, че "трябва да се очаква най-лошото" за окончателните данни, предаде Франс прес.
Правителството на Япония отпусна 10 млн. долара за материална помощ за пострадалите от тайфуна на Филипините. Токио вече изпрати в района на бедствието група медицински работници - специалисти по извънредни ситуации.
Канада изпраща на Филипините екип от военни спасители - екип от 35-50 души и оборудване, храна и вода. Канадското правителство вече обеща да отпусне 5 млн. долара на благотворителните организации, които ще участват в хуманитарните операции.
Министърът на отбраната на САЩ Чък Хейгъл даде заповед самолетоносачът "Джордж Вашингтон" да отплава към Филипините, където се очаква да пристигне през следващите 48 до 72 часа. Самолетоносачът с около 5000 моряци и над 80 самолета на борда, е прекъснал престоя си за почивка в Хонконг и ще отплава незабавно.
Два самолета на Министерството на извънредните ситуации на Русия със спасители и лекари излетяха за Филипините за оказване на помощ на пострадалите от разрушителния тайфун.
Великобритания също реагира бързо и изпрати боен кораб с оборудване за обезсолявне на морска вода за питейни нужди и военен транспортен самолет, за да съдействат в оказването на помощ на пострадалите от тайфуна на Филипините, съобщи премиерът Дейвид Камерън, цитиран от Ройтерс.
Италия обеща да отпусне хуманитарна помощ на стойност 1,5 милиона евро за пострадалите от супертайфуна на Филипините. Помощта ще включва предмети от първа необходимост - одеяла, палатки, средства за пречистване на вода за 350 000 евро, които ще бъдат предадени чрез Международния Червен кръст и Червен полумесец, а 300 000 ще бъдат вноска в Световната програма за прехрана, предназначена за оказване на помощ на пострадалите жители на Филипините.
Европейската комисия съобщи, че отпуска още 10 милиона евро за справяне с последствията, предизвикани от преминаването на тайфуна Хайян през Филипините.
ООН отправи днес призив за събиране на дарения в размер на 301 милиона щатски долара за подпомагане на опустошените от тайфуна. Световната организация и филипинското правителство са приели план за действие, който се концентрира върху изхранването, подобряването на здравните условия, изграждането на подслони, разчистването на развалините и защитата на най-уязвимите слоеве от населението, заяви ръководителят на хуманитарните операции на ООН Валъри Еймъс. Този план ще се изпълнява до края на май 2014 г. и за финансирането му са нужни 301 милиона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!