Американският посланик в Либия - Кристофър Стивънс, е починал при атаката на консулството в Бенгази, съобщиха либийски източници.
Посланикът е една от четирите американски жертви на нападение, извършено от въоръжени мъже, протестиращи срещу филм, който те смятат за обида за исляма и пророка Мохамед.
Президентът Барак Обама вече осъди убийството на посланика
и го нарече отвратително деяние. По-късно стана ясно, че САЩ евакуират дипломатическата си мисия в Бенгази и изпращат в Либия екип за борба с тероризма.
Според някои съобщения посланик Стивънс е починал от задушаване при атаката.
В интернет се появиха видеа и снимки, за които се твърди, че показват тялото на посланика в ръцете на нападателите. Официално телата на загиналите са били откарани в болница и от Триполи ще бъдат превозени до САЩ.
Въоръжени мъже са атакували сградата на консулството, стреляли са и са хвърляли самоделни бомби. Охраната отвърнала на огъня, но според либийските власти е била разбита.
Зам.-министърът на вътрешните работи на Либия - Унис ал Шареф, уточни, че другите членове на персонала на консулството са били евакуирани и са здрави и в безопасност.
По данни на телевизия "Ал Арабия" в нападението са участвали бойци от групировката "Ансар аш-Шариа" (Последователи на шариата).
Има връзка между атаката и протестите, които бяха организирани в Кайро,каза Абдел Монен ал-Хур, говорител на либийския Върховен комитет по сигурността.
По-рано вчера в Кайро стотици демонстранти се опитаха да нахлуят в посолството на САЩ и свалиха, разкъсаха и изгориха американското знаме, а на негово място поставиха флаг с надпис: "Няма друг бог освен Аллах и Мохамед е неговият пророк".
Демонстрантите протестираха срещу филм, който се снима в САЩ и който - според тях - нанасял обида на пророка Мохамед.
Повечето протестиращи били членове на ислямистки групировки. На стената на посолството се покатерили двайсетина души, наоколо имаше тълпа от 2000 души, посочва Ройтерс.
Според агенцията вероятно става дума за събитие, което ще бъде излъчвано по телевизията и което е организирано от скандалния пастор Тери Джоунс, разгневил преди време мюсюлманите, като изгори копие на Корана.
Събитието, което ще се състои във Флорида, е наречено "Международен ден за съд на Мохамед" и на него пророкът на исляма ще бъде изправен пред символичен съд.
Според мюсюлманската догма всяко изобразяване на пророка Мохамед се смята за обидно.
Държавният секретар на САЩ
Хилари Клинтън заяви, че нападението в Бенгази, е
дело на "малка и ожесточена група",
като добави, че американско-либийските отношения няма да пострадат, предаде Ройтерс.
"Питам се как бе възможно това да се случи? Как бе възможно това да се случи в страна, на която помогнахме да се освободи, в град, на който помогнахме да се спаси от унищожение? - каза Клинтън. - Този въпрос е отражение на това колко сложен и понякога колко объркан може да бъде светът".
По повод съобщенията, че атаката е била вдъхновена от антиислямски видеоматериал в интернет, Хилари Клинтън заяви, че насилието в името на религията няма оправдание, отбеляза ДПА.
Светът осъди нападението срещу консулството на САЩ в Бенгази.
ООН призова либийските власти да изправят виновните пред съда. "Такова насилие няма оправдание. Осъждаме го най-решително и изразяваме съболезнования на семействата на загиналите", каза зам.-генералният секретар на ООН по политическите въпроси Джефри Фелтман.
Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен каза, че "такова насилие не може да бъда оправдано с нищо" и че важното сега е либийският народ да продължи пътя си към мирно, сигурно и демократично бъдеще".
Европейският съюз е на мнение, че властите в Либия трябва да приложат всички възможни мерки за защитата на дипломатите и чужденците, които работят в тази страна, каза в Брюксел върховният представител на ЕС по външната политика и политиката за сигурност Катрин Аштън. Тя подчерта, че либийските власти трябва да работят "неуморно", за да привлекат към съдебна отговорност виновните за атентата в Бенгази.
Израел поднесе съболезнования на САЩ и отрече да има връзка с инцидента. "Днес отново видяхме тероризма да нанася удар с трагичното убийство на американския посланик в Либия и трима служители на американското консулство в Бенгази. Народът на Израел е до американския народ в скръбта му", се казва в изявление на премиера Бенямин Нетаняху.
Говорителят на израелското външно министерство Игал Палмор отрече всякаква връзка между Израел и автора на филма, който е с двойно американско и израелско гражданство, и определи филма като "нетърпима нетолерантност".
Русия изрази "силна загриженост" във връзка с нападението. "Ние решително осъждаме всички нападения срещу чуждестранни дипломатически мисии и срещу техните служители, тъй като това са прояви на тероризъм, които не могат да имат никакво оправдание", се казва в декларацията.
Президентът Росен Плевнелиев, премиерът Бойко Борисов и Министерство на външните работи също осъдиха нападението и изпратиха съболезнователни писма.
"От името на българския народ и от мое име Ви поднасям най-искрени съболезнования (...) Силно съм потресен от случилото се и категорично осъждам този терористичен акт. Искрено се надявам виновните да бъдат заловени и наказани с цялата строгост на закона", се казва в съболезнователното писмо на българския държавен глава до президента Барак Обама.
В разпространена в Лондон декларация на британския външен министър Уилям Хейг се осъжда "жестоката и безсмислена" атака в източния либийски град. В документа се подчертава, че такова нападение не може да постигне нищо, защото чуждестранните дипломати служат не само на своята страна, но и на народа на Либия.
Френският президент Франсоа Оланд също заклейми кръвопролитното нападение срещу консулството и го нарече "отблъскващо" престъпление. Оланд призова правителството на Либия да направи всичко, за да открие отговорните за атаката и да ги изправи пред правосъдието, предаде Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!