Американската Агенция за национална сигурност (АНС) и ФБР имат достъп до сървърите на девет американски интернет гиганта, сред които "Майкрософт", "Яху", "Гугъл" и "Фейсбук", така че да следят дейността на чуждестранни граждани. Това разкриват вестниците "Вашингтон пост" и "Гардиън", цитирани от световните агенции.
С "Вашингтон пост" се е свързал бивш служител на разузнаването, който е предоставил документи, включително презентация за обучение, в която се описва партньорството между АНС и интернет компаниите.
Тайната програма с кодово име PRISM е въведена през 2007 г.
и позволява на АНС да се логва в сървърите на компаниите през специален портал, за да събира информация за потребители, за които има "разумни доводи" да се смята, че са чужденци.
Законът в САЩ защитава американските граждани от следене без съдебна заповед, но лицата извън територията на страната не разполагат с тази защита и може да бъдат шпионирани съвсем законно, отбелязва АФП.
Според "Вашингтон пост" анализаторите, които ползват системата в интернет портал във военната база Форт Мийд близо до Вашингтон, трябва да въвеждат ключови думи в търсачка, за да има вероятност над 51%, че следеното лице е чужденец.
В системата според медиите участвали също "Скайп", Ей О Ел, "ЮТюб", "Епъл" и "ПалТок" .
Според "Гардиън" американската Агенция за национална сигурност може да разглежда "имейли, аудио- и видеочатове, видеоматериали, снимки, чатове като "Скайп", прехвърляния на файлове, данни от социални мрежи и т.н."Комуникациите през "Скайп" може да се следят пряко.
"Гугъл", "Епъл", "Фейсбук" и "Яху" излязоха с отделни изявления,
в които уверяват, че не са давали директен достъп на разузнавателни агенции до системите си и че предоставят данни на властите на САЩ само съобразно закона, като всяко искане се проучва внимателно.
Шефът на разузнаването на САЩ Джеймс Клапър заяви, че законът, който позволява на американски правителствени агенции да събират информация за комуникации в интернет компании позволява това да се прави единствено за лица, които не са граждани на САЩ и се намират извън територията на САЩ, предадоха световните агенции.
В отговор на публикациите във "Вашингтон пост" и "Гардиън", Клапър каза в изявление, че тези статии съдържат
"множество неточности" и пропускат ключова информация,
но не поясни какво има предвид.
По друг въпрос Клапър заяви, че изтичанията в пресата за съдебното решение, което позволява на правителството тайно да събира данни за телефонните разговори на милиони граждани на САЩ, застрашават националната сигурност и са осъдителни.
"Неразрешеното разкриване на поверителна съдебна заповед (която принуждава телефонния оператор "Верайзън" да предаде на АНС всички данни за телефонните разговори на абонатите си) е потенциална заплаха за способността ни да идентифицираме и реагираме на рисковете, на които е изложена страната ни", се казва в изявлението му.
Клапър направи публично достояние някои подробности за правомощията при вземането на данни за телефонни разговори, защото по думите му американците трябва да знаят какви са ограниченията на тази програма.
Сред тези подробности се посочва, че специален съд прави преглед на програмата на всеки 90 дни.
Съдът забранява на правителството да изземва безразборно телефонни данни, а исканията му за такава информация се допускат само когато фактите подкрепят допускането, че има достатъчна причина за предоставянето й.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!