А мериканската Агенция за национална сигурност (АНС) е подслушвала телефонните разговори на 35 световни лидери, пише в. "Гардиън", цитирайки документи, представени от бившия служител на ЦРУ Едуард Сноудън.
Телефонните номера били предадени на агенцията от служители на Белия дом, Държавния департамент и Пентагона.
В рамките на това "сътрудничество", агенцията получила 200 телефонни номера,
35 от които принадлежали на неназовани световни лидери.
Всичките незабавно били поставени на подслушване, посочва изданието.
Скандалът с наблюдение от страна на Агенцията за национална сигурност на САЩ се разрасна, след като стана ясно, че службите са следили комуникациите не само потенциални терористи и престъпници, но даже държавни и правителствени ръководители.
Сред тях са президента на Бразилия Дилма Русеф, настоящият държавен глава на Мексико Енрике Пеня Нието и предшественика му Фелипе Калдерон.
Вчера пък беше съобщено, че е
подслушван мобилният телефон на германския канцлер Ангела Меркел.
Това става ясно от документите, предадени от Сноудън на седмичника "Шпигел" и представени миналата седмица на кабинета в Берлин. Не се изяснява обаче кога точно е извършено подслушването, уточнява "Зюддойче цайтунг".
Системата за комуникации на канцлера Меркел е абсолютно сигурна, успокои говорителят на германското правителство Георг Щрайтер, цитиран от ДПА. Канцлерката обикновено разговаря по поверителни теми по фиксиран телефон в кодирана форма, каза той. При необходимост Меркел осъществява такива разговори по специален защитен мобилен телефон, допълни Щрайтер.
Германските власти не разполагат с доказателства, че американски разузнавателни агенции са прониквали в системата за сигурност, за да подслушват правителствени телефонни разговори, заяви по-рано говорител на вътрешното министерство на брифинг с журналисти.
Същевременно, позовавайки се на германски медии, ДПА съобщи, че мобилният телефон на Меркел е не е бил от телефоните, които Германия предоставя на свои държавни лица и които са защитени.
Извън работата Меркел постоянно използва обикновен телефон. Според германската служба за цифрова сигурност телефонът, за който се предполага, че е бил подслушван, не е бил от специалните "сертифицирани" апарати.
В. "Зюддойче цайтунг" посочва, че германските разпоредби
забраняват на лица, които обсъждат държавни тайни, да използват несертифицирани апарати.
Според "Франкфуртер алгемайне цайтунг" телефонът на Меркел е регистриран от нейната Християндемократическа партия и не е бил от двата модела смартфони, сертифицирани като сигурни за използване от висши германски служители.
Междувременно "Зюддойче цайтунг" писа и че американските тайни служби може да са подслушвали Меркел от сградата на посолството на САЩ в Берлин. Разговорите може да са били следени от подслушвателен център, наречен "Спешъл колекшън сървис", ръководен съвместно от Агенцията за национална сигурност и ЦРУ, действащ "в американските посолства и консулства по света, най-често тайно", пише всекидневникът.
Съветничката на американския президент по вътрешната сигурност и борбата с тероризма Лиза Морено призна, че шпионският скандал е
източник на значително напрежение между САЩ и някои от техните съюзници.
Тя обаче подчерта, че тези практики са законни, предаде АФП. Въпреки че ние събираме същия тип информация като останалите страни, ограниченията и контролът в нашето разузнаване са повече, отколкото в другите страни, добави съветничката на президента Барак Обама. Тя съобщи, че Обама е наредил да се преразгледа "потенциала на САЩ за следене", в това число и спрямо чуждите партньори на Вашингтон.
Държавните и правителствените ръководители от ЕС приеха тази нощ декларация по повод възможните случаи на шпионаж от страна на САЩ. В текста се посочва, че партньорството следва да се основава на взаимно доверие и уважение, включително в полето на службите за сигурност. Европейският съвет посочва, че събирането на разузнавателна информация е изключително важно в борбата с тероризма, но липсата на доверие може да навреди на работата на разузнаването. Отчита се намерението на Франция и Германия да потърсят на двустранна основа до края на годината разбирателство със САЩ по този въпрос, както и желанието и на други европейски страни да се присъединят към тези усилия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!