П одслушванията на телефони във Франция и Испания, които европейската преса приписа на американската Агенция за национална сигурност (АНС), всъщнпст са били извършени от френските и испанските тайни служби, които са ги споделили с АНС, пише в. "Уолстрийт джърнъл", цитиран от Франс прес.
Френският в. "Монд" и испанският в. "Мундо" през последните дни съобщиха, позовавайки се на документи от бившия сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън, че натоварената с прехващане на електронни комуникации американска служба е шпионирала над 70 млн. телефонни комуникации във Франция и 60 млн. в Испания за един месец.
Американски представители твърдят, че предоставените от Сноудън документи са били погрешно разтълкувани и всъщност описват прехващания на телефонни разговори,
извършени от френското и испанското разузнаване и впоследствие споделени с АНС,
пише "Уолстрийт джърнал".
След като проучили публикувания от "Монд" документ, американските представили установили, че той бил "сглобен" от АНС "въз основа на получени от френското разузнаване данни", добавя изданието.
Цитираните източници не били в състояние да прегледат разкритите от испанския "Мундо" документи, но стигнали до същия извод.
САЩ искат да изяснят фактите за мащабите на шпионирането на АНС, но да се направи това в този случай рискува да разкрие разузнавателни операции на съюзници, което би навредило на бъдещото сътрудничество, както и на текущите разузнавателни дейности, пише "Уолстрийт джърнал".
Разкритията за мащабите на шпионирането на АНС в Европа предизвикаха
дипломатическа буря в европейските столици, особено в Германия,
където съобщенията за шпионирането на мобилен телефон на канцлера Ангела Меркел подействаха като шок, отбелязва АФП.
Президентът на САЩ Барак Обама наредил на Агенцията за национална сигурност да не подслушва телефонните разговори в централата на ООН в Ню Йорк, съобщи американски официален представител, цитиран от Ройтерс.
Това решение било взето неотдавна в рамките на цялостното преразглеждане на разузнавателните програми на САЩ, след протести от страна на съюзниците, включително германския канцлер Ангела Меркел, за американско шпиониране на чуждестранни държавни глави.
Съединените щати не осъществяват контрол с помощта на електронни средства върху централата на ООН,
заявил източникът, пожелал анонимност.
Той не потвърдил, че по-рано АНС е подслушвала телефоните на чуждестранни дипломати в ООН.
Ръководители на американското разузнаване защитиха програмите си за електронно следене, но не коментираха твърденията, че САЩ са шпионирали чуждестранни лидери, предаде ДПА.
Не шпионираме никого освен при валидни разузнавателни цели и работим единствено в рамките на закона, заяви директорът на Националното разузнаване Джеймс Клапър на изслушване в Конгреса.
Той подчерта, че електронното следене е осуетило терористични нападения, като същевременно е защитило граждански свободи.
Клапър заяви, че САЩ не шпионират незаконно американски граждани, нито подслушват "безразборно" граждани на други държави.
САЩ събират разузнавателна информация по целия свят, но и други страни, сред които американските съюзници в Европа, също извършват разузнавателна дейност спрямо САЩ, отбеляза Клапър.
Шпионирането на чуждестранни лидери е обичайна практика
в събирането на разузнавателна информация, посочи той в отговор на въпрос.
Директорът на Агенцията за национална сигурност Кийт Алекзандър даде примери с осуетени терористични заговори в Европа.
За САЩ е чест и привилегия да знаем, че спряхме инциденти там, отбеляза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!