И зползваме всички мерки за извънредни ситуации, с които разполагаме, за да избегнем достигането на тавана на дълга, заяви финансовият министър на САЩ Джейкъб Лю, цитиран от Асошиейтед прес.
В писмо до лидери в Конгреса той посочва, че е започнал да използва последните три налични счетоводни инструмента, за да осигури
възможността за вземане на заеми за плащане на сметките на страната.
По думите на Лю няма други "законни и благоразумни" възможности за разширяване правото за увеличаване на дълга.
Министърът заяви, че оценката му за датата, на която ще остане без повече място за маневриране, не се е променила от миналата седмица. Той уведоми Конгреса на 25 септември, че мерките за извънредни ситуации ще бъдат изчерпани не по-късно от 17 октомври и че към този момент
правителството ще разполага с около 30 милиарда долара в брой.
Междувременно от Белия дом заявиха, че президентът Барак Обама ще наложи вето на всякакви законопроекти "на парче", който допускат финансирането само за определени правителствени разходи като тези за национални паркове, програми за ветерани и Окръг Колумбия вместо широкообхватен проектозакон за федералното финансиране.
Подобни действия на парче не са сериозни и така не се управлява, заяви говорителката на Белия дом Ейми Бръндидж.
Тя отбеляза, че Белият дом иска контролираната от републиканците Камара на представителите да прокара проектозакон, който ще продължи финансирането за федералното правителство, без в него да има мерки, които нямат никаква връзка с това.
Бръндидж каза, че президентът и Сенатът са дали ясно да се разбере, че няма да приемат подобни игри и
"ако тези законопроекти се появят на бюрото на президента, той ще им наложи вето".
Конгресът на САЩ не успя да се споразумее за разходите за започналата вчера нова фискална година, което доведе до спиране на работата на правителството, припомня Ройтерс.
Онзи ден президентът подписа законопроект, с който се гарантира, че ще продължи да се плаща на военнослужещите по време на спирането.
Говорител на председателя на Камарата на представителите Джон Бейнър, който е републиканец, определи позицията на Белия дом като "двулична".
Той разкритикува това, че Белият дом оправдава подписването на законопроект за финансиране на армията и същевременно ще налага вето на сходни мерки за ветерани, национални паркове и Окръг Колумбия.
За вестниците в САЩ и днес най-важната тема продължава да бъде парализата на федералното правителство заради споровете по бюджета.
"Залогът е нашата демокрация",
извежда в заглавие либералният "Ню Йорк таймс".
"Този път е различно. Залогът в това затваряне на правителството... е ни повече, ни по-малко принципът, върху който е основана нашата демокрация: правилото на мнозинството.
Президентът Обама не бива да се поддава на изнудване - не само защото става дума за реформата в здравеопазването, а защото залогът е това как ще се управляваме занапред", пише в редакционен коментар "Ню Йорк таймс".
"Уолстрийт джърнъл" отбелязва, че през последните няколко години Конгресът е изоставил традиционния начин на съставяне на бюджета и вместо това е започнал да прибягва - често съвсем импровизирано - до споразумения в последната минута, които отлагат решенията и осигуряват финансиране на правителството едва за няколко седмици или месеци.
Редакционният коментар на "Вашингтон пост" е със заглавие:
"В столицата компромис е мръсна дума (и трябва да бъде)".
Нататък изданието посочва: "Ако демократите продължат да не отстъпват, всички - дори консервативните републиканци - някой ден ще им бъдат благодарни".
Разсъждавайки дали демократите трябва да направят компромис, за да може правителството отново да заработи, "Вашингтон пост" пише: "Според този стандарт малка група бъдещи републиканци би могла да "затвори" правителството, ако един бъдещ републикански президент не се съгласи, да речем, да затегне контрола върху носенето на оръжие. . ."
"Лос Анджелис таймс" също смята, че ключът за прекратяване на парализата се държи от умерените републиканци, отбелязвайки, че разцеплението между центъра и дясното в партията се задълбочава.
Изданието посвещава материал и на последиците за бизнеса от правителствената парализа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!