Държавният департамент нареди посолството на САЩ в Йемен да се евакуира заради заплахата от "Ал Кайда", която доведе до временното затваряне на 19 американски дипломатически мисии в Близкия изток и Африка, предаде Асошиейтед прес.
В изявление на дипломатическото ведомство се казва, че е наредено всички американски правителствени служители в Йемен, чието присъствие не е наложително,
да напуснат страната поради запазващата се заплаха от терористични нападения
Отправя се предупреждение към намиращите се в Йемен американски граждани да напуснат страната, а равнището на заплаха в Йемен е определено като "изключително високо".
Великобритания също евакуира целия персонал на посолството си в Йемен,
което е затворено от неделя, "заради нараснала заплаха за сигурността", предаде Франс прес, позовавайки се на съобщение на външното министерство.
Министерството на външните работи на Германия
също предупреди гражданите си, че ситуацията в Йемен е непредсказуема поради масовите демонстрации там и очакваните терористични актове и ги посъветва в никакъв случай да не предприемат посещения в тази страна, където много често отвличат чужденци заради откуп.
Германия призовава гражданите си да се въздържат и от посещения в Афганистан, Сирия, Ирак и Централноафриканската република.
Дори върховният комисариат на ООН за бежанците затегна разпоредбите за сигурност в Йемен. "Работим при изключително голяма бдителност, следвайки някои ограничения", заяви днес в Женева говорителката на Върховния комисариат на ООН за бежанците Мелиса Флеминг, цитирана от Франс прес.
Върховният комисариат работи в Йемен в помощ на десетките хиляди бежанци, основно идващи от Африка, които пристигат там с надеждата да намерят работа в арабските страни или на път към Европа. През първата половина на 2013 г. в Йемен са пристигнали 46 000 души, главно от Етиопия. През изминалата година са регистрирани 107 000 бежанци.
Лидерът на "Ал Кайда" Айман аз Зауахири е наредил на ръководителя на йеменския клон на терористичната групировка Насир ал Вухайши да извърши нападение и това е причината за затварянето на редица посолства на САЩ по света и глобално предупреждение при пътуване, пише в. "Вашингтон пост", позовавайки се на прехванати от разузнаването електронни комуникации.
Вухайши е основател на "Ал Кайда на Арабския полуостров" (АКАП) и е бил личен секретар на създателя на "Ал Кайда" Осама бин Ладен.
Той неотдавна бе издигнат до позицията на
втория най-важен човек в йерархията на организацията
Според анализатори това е знак, че Зауахири се стреми да компенсира слабостта на основната група на "Ал Кайда" в Пакистан като работи повече с регионални клонове, отбелязва вестникът.
"Това е много тревожно, защото АКАП е най-ефективният и най-заплашителен клон. Сега лидерът на най-значимия клон получава водеща командна роля в цялата организация.
От гледна точка на Зауахири няма по-добър пример на марката "Ал Кайда" от АКАП", заяви за "Вашингтон пост" Брус Хофман, експерт по въпросите на тероризма и преподавател в Джорджтаунския университет.
След получената разузнавателна информация Държавният департамент удължи затварянето на 19 дипломатически мисии в Близкия изток и Северна Африка поне до събота.
Междувременно агенция МИА съобщи, че американското посолство в Тирана е поставено под максимално засилена охрана след предупрежденията за възможни терористични нападения срещу американски цели. От три дни посолството е максимално охранявано от членове на албанската специална полицейска част "Ренеа". Близо до тях са стационирани и представители на частта за бързо реагиране, които внимателно следят всяко подозрително движение в тази част на града, съобщи онлайн изданието на вестник "Шекули".
Информацията бе достатъчно надеждна, така че и няколко европейски страни също затвориха свои посолства в Близкия изток. Тя също така бе достатъчно надеждна републикански конгресмени, които са сред най-острите критици на президента Обама за сигурността и други въпроси, да подкрепят реакцията на администрацията, пише в. "Ню Йорк таймс" в редакционна статия.
Не е изненадващо, че някои политици се опитват да използват този случай, за да изтъкнат, че той доказва
важността на набирането на информация от територията на САЩ
от Агенцията за национална сигурност (АНС).
В неделя водещият републиканец в сенатската комисия за разузнаването сенатор Саксби Чамблис заяви за подслушванията на АНС: "Ако нямахме тези програми, просто нямаше да можем да послушваме лошите."
Никой не оспорва ролята на АНС при събирането на разузнавателна информация в чужбина, но дебатът се води за извършваните в САЩ прехващания на големи обеми информация за телефонните разговори на всеки американец, които са спорни от правна гледна точка и ненужно нарушават правата на американците.
Заплаха от "Ал Кайда", без значение колко е сериозна, не трябва да отклонява вниманието от щателно разследване на шпионирането на територията на САЩ, отбелязва "Ню Йорк таймс".
Белият дом предупреждава, че
някои американски посолства може да останат затворени цял месец,
е заглавието на в. "Гардиън". Администрацията на Обама омаловажава връзката между сегашната заплаха и текущия дебат на подслушването на АНС в САЩ, отбелязва вестникът.
Информацията на тази заплаха обаче бе събрана в чужбина съгласно закона за следене и разузнаване в чужбина, а не чрез програмите за масово следене, разкрити от "Гардиън" и "Вашингтон пост" благодарение на разобличителя Едуард Сноудън, посочва британският вестник.
Белият дом и Държавният департамент също така се постараха да омаловажат въздействието на затварянето на посолствата в страни от Близкия изток и Африка върху ефективността на американската дипломация в региона като подчертаха, че затварянията на посолствата не трябва да се приемат като нещо безкрайно, а са временна мярка поради "свръхпредпазливост".
Активисти за защита на лична информация разкритикуваха направените от някои политици връзки между сегашните тревоги на терористична заплаха и водения дебат за действията на АНС на територията на САЩ.
Ейми Степанович, адвокат към Информационния център за защита на електронната лична информация заяви: "Изборът на АНС да оповести тези заплахи в този момент утвърждава култура на страха и на безусловно уважение към следенето в САЩ."
Новината за сегашната терористична тревога идва в момент, когато Конгресът изглежда
все по-склонен да ограничи правомощията на АНС на територията на САЩ
при възобновяване на заседанията си през септември, отбелязва "Гардиън".
"АНС получава информация за заплахи всеки ден. Човек няма как да не се запита: "Защо сега?" Какво прави тази информация по-различна?", добави Степанович.
"Твърде голяма част от това, което чуваме от правителството за електронното следене е или предположения, или общи недоказани твърдения. Въпросът не е дали използваните от АНС програми могат да откриват реални заплахи, а дали същите тези заплахи не биха могли да бъдат открити по не толкова вмешателски начин. Тази ситуация не успява да оправдае неконтролирания достъп на АНС до личната ни информация", заяви Степанович.
Посолства на САЩ вече са били временно затваряни в отговор на сигнали за терористична заплаха, но рядко за толкова дълго. Четири посолства бяха затворени на първата годишнина от атентатите от 11 септември през 2002 г., шест посолства в Африка бяха затворени за три дни през юни 1999 г. и 38 посолства бяха затворени за два дни през декември 1998 г., отбелязва "Гардиън".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!