Б елият дом нареди на правителствените служби да започнат да спират работа, след като Конгресът не успя да постигне компромис по бюджета, преди да изтече крайният срок - полунощ местно време, съобщиха осведомителните агенции.
Приканваме Конгреса да действа бързо и да вземе решение за осигуряване на временно финансиране, за да има достатъчно време да се гласува бюджет и да се възстанови работата на най-важните обществени служби и програми, се казва в комюнике на Силвия Бъруел, директор на бюджетната служба на Белия дом.
Проектобюджетът бе отхвърлен от Сената два часа преди настъпването на 1 октомври, когато стартира финансовата година в САЩ. С изтичането
федералното правителство изпада в несъстоятелност и държавните учреждения ще прекратят работата си.
При това положение агенциите трябва да приложат плановете си за прекратяване на дейността си поради липса на бюджет, подчерта Бъруел.
Над 800 хил. държавни служители от общо около 2 млн. от днес трябва да излязат в принудителен неплатен отпуск.
Персоналът на учрежденията ще бъде съкратен до възможния минимум, като в някои агенции на работа ще останат едва 5% от служителите.
За пръв път от 17 години САЩ влизат в новата финансова година, която започва днес, без бюджет.
Причината е, че администрацията на Барак Обама и републиканската опозиция в Конгреса не успя да се споразумее за финансирането на правителството.
Президентът Обама увери военнослужещите, че службата им продължава в нормален режим, но предупреди цивилните, работещи за армията, че може да се наложи да излязат в отпуск, предаде Ройтерс.
Държавният департамент на САЩ обяви, че при всички положения ще продължи работата си.
Ще продължим работата си, с цел обезпечаване на националните интереси и представляването на САЩ в чужбина, както и с цел оказване на помощ на нашите съотечественици зад граница, като издаването на визи и прочие, заяви говорителят на Държавния департамент Джен Псаки.
Камарата на представителите, доминирана от републиканците, вчера за пореден път гласува
законопроект за временно финансиране, който се знаеше, че е неприемлив за Белия дом.
В документа бе включена поправка, която лишава здравната реформа на Обама от един от важните й елементи - задължителното медицинско застраховане на всички граждани на САЩ от 1 януари 2014 г. и така на практика се блокира влизането ѝ в сила.
Сенатът пък, в който мнозинство имат демократите, не подкрепи законопроекта на Камарата на представителите.
С 54 срещу 46 гласа сенаторите демократи отхвърлиха промените в програмата "Обамакеър" и върнаха обратно в долната камара на Конгреса своя проект за удължаване на финансирането на правителствените дейности през следващите шест седмици.
Демократите от Сената отхвърлиха и направеното късно снощи предложение на републиканците от Камарата на представителите да се състави помирителна двупартийна комисия, която трябваше да договори спешното продължаване на финансирането на държавните учреждения и през следващата фискална година, защото не можело да се преговаря с "опрян в главата пистолет".
Въпреки трескавите ходове, които предприеха в последния момент Белият дом и двете камара на Конгреса, безизходицата, възникнала заради здравния закон на Обама, не можа да бъде преодоляна и се стигна до подготовка за спиране на работата на правителствените служби в САЩ, пише в. "Ню Йорк таймс".
Правителството на Обама и контролираната от републиканците долна камара на Конгреса и преди са имали разногласия, които са можели да предизвикат спиране на средствата за държавния апарат, но
винаги са постигали споразумение в последния момент,
за да избегнат проблеми с работата на правителствените служби.
Войната на най-ревностните консерватори в Камарата на представителите срещу здравния закон на Обама стигна до неизбежния си край и сега спирането на работата на правителствените служби може да постави на изпитание търпението на избирателите по отношение на рискованата политика на републиканците.
Възраженията в партията прерастват в сериозно недоволство и съвсем не е сигурно, че членовете й ще останали единни в исканията си за отстъпки по въпроса за здравната реформа, ако спирането на работата на държавния апарат продължи известно време, коментира "Ню Йорк таймс".
Председателят на Камарата на представителите Джон Бейнър отхвърли мнението, че тактиките на републиканците са довели до спиране на работата на правителствените служби, и настоя, че виновни всъщност са демократите, които по думите му отказват да преговарят за здравния закон.
Демократите обаче са уверени, че американската общественост
ще продължи да държи отговорни републиканците
за нарушаването на дейността на държавния апарат, ситуация, която може да продължи с дни, докато не се стигне до споразумение.
Според съпартийците на Обама републиканците използват непочтени методи, за да постигнат отмяна на закон, приет преди четири години, ратифициран от Върховния съд и одобрен от избирателите на последните президентски избори, изтъква британският в. "Гардиън".
Въпреки драмата около спирането на работата на правителствените служби настоящата безизходица е прелюдия към вероятно доста по-опасно противопоставяне, свързано с необходимостта Конгресът да вдигне тавана на държавния дълг, за да позволи нови правителствени заеми, отбелязва британският в. "Файненшъл таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!