Д арън Уилсън – 28-годишният полицай, убил невъоръжен чернокож младеж в американското градче Фъргюсън, заяви, че съжалява за смъртта на 18-годишния Майкъл Браун, но не чувства угризения на съвестта.
В интервю за телевизия Ей Би Си Уилсън заяви, че само си е вършел работата.
На въпрос дали би постъпил по друг начин, ако пак изпадне в такава ситуация, полицаят отвърна: „Категорично не“. Той подчерта, че се е
уплашил за живота си и е действал единствено с цел самоотбрана.
Съдебно жури реши в понеделник, че Уилсън е действал при неизбежна отбрана, стреляйки на дванайсет пъти срещу Майкъл Браун, който е ударил служителя на реда в лицето и е побягнал.
След това решение във Фъргюсън, а в много други градове на САЩ, избухна вълна от протестни демонстрации, които на места прераснаха в насилие.
Полицията заяви, че макар и по-спокойна, през тази втора нощ на протести във Фъргюсън са били задържани 44 души.
За сравнение предната нощ бяха арестувани 61 човека при избухналите размирици в града.
Обстановката във Фъргюсън продължава да е напрегната. Няколко отсечки от централни улици са затворени, а автомобилното движение е ограничено по една от главните улици, на която се намира полицейският участък. В района обикалят войници, въоръжени с пистолети и автомати. Достъпът до полицейския участък е спрян. Над града кръжат хеликоптери.
В град Сейнт Луис, на който Фъргюсън се явява предградие, протестиращи блокираха за няколко часа централни улици, автомобилния път и моста над река Мисисипи, свързващи града с щата Илинойс. Вечерта напрежението се повиши и полицейска кола беше подпалена. Протестиращите носеха плакати с надпис: „Животът на чернокожите има значение“ и повтаряха: „Ръцете горе, не стреляй“.
В Ню Йорк хиляди демонстранти се събраха на площад „Таймс скуеър“ и прилежащите към него улици. Те стояха с вдигнати ръце и държаха плакати с надписи „Не стреляй!“ Този лозунг не е избран случайно. По думите на очевидци
Браун е стоял с вдигнати ръце, когато полицаят е стрелял по него.
По-рано вчера протестиращи блокираха за известно време Бруклинския мост, свързващ Манхатън с Бруклин. Многобройни демонстрации имаше още в Чикаго, Филаделфия, Атланта, Лос Анджелис, Сан Франциско, Сиатъл и други градове.
В Оукланд недоволните нападнаха патрулка и магазини.
По данни на местни медии протестната вълна е обхванала общо 37 от 50 щата.
Президентът на САЩ Барак Обама осъди по-рано насилието във Фъргюсън, охраняван тази нощ от три пъти повече военни от вчера, за да се предотвратят нови размирици.
„Подпалване на сгради, коли, разрушаване на имущество, поставяне на хора в опасност: няма никакво оправдание за това. Такива действия са престъпление и отговорниците трябва да си понесат вината,“ заяви Обама в обръщение от Чикаго.
„Има конструктивни начини човек да изразява недоволството си“, каза президентът. Според него обаче в много общности чувството, че
законите невинаги се прилагат по един и същи начин за всички,
съществува.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!