А мериканската програма „Призма“ за прехващане на онлайн комуникации на чужденци е законна и полезна в борбата срещу тероризма, реши независима комисия, натоварена от Конгреса на САЩ и президента Барак Обама да оцени законни ли са програмите на Агенцията за национална сигурност (АНС), предаде Франс прес.
В доклада от 196 страници, изготвен от на Комисията за надзор на личната неприкосновеност и гражданските свободи се посочва, че
събирането на данни в рамките на програмата „Призма“ е ясно допустимо от закона.
Програмата работи въз основа на чл. 702 на закон от 2008 г. за шпионските дейности на американското правителство в чужбина. Според експертите същината на програмите за шпионаж, основани на този законов текст, не противоречи на американската конституция.
В доклада обаче се посочва, че някои аспекти от прилагането на програмата я поставят на границата на това, което е допустимо от конституцията. Това се отнася например за събирането на данни за американски граждани.
Същата комисия през януари се произнесе, че събирането на телефонни метаданни (като например дата, час и продължителност на разговора) на територията на САЩ, насочено срещу американски граждани, е незаконно.
Сега обаче петчленната комисия заявява, че следенето на интернет и телефонните комуникации на неамериканци в чужбина е било
едно от най-ефикасните средства на американското разузнаване в борбата с тероризма.
В трийсетина случая, информациите получени благодарение на програмите на АНС са позволили идентифицирането на терористи, неизвестни дотогава, и/или на планове за атентати.
В други двайсетина случая следенето е позволило да се помогне за текущо антитерористично разследване.
В резултат на тази дейност са били извършени над сто ареста, свързани с терористична дейност, се казва още в доклада.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!