П резидентът на САЩ Барак Обама обяви днес забрана на шпионажа срещу лидерите на близки приятелски и съюзнически страни, освен при изключителни обстоятелства, предаде Франс прес.
"Бях много ясен пред разузнавателната общност: освен ако не е заложена националната ни сигурност, няма да шпионираме комуникациите на лидерите на нашите близки съюзници и на нашите приятели", заяви той в речта си по повод реформата на правителствените разузнавателни операции.
Обама обеща на лидерите, че ако иска да научи какво мислят, ще използва телефона, а не разузнавателни данни, предаде Асошиейтед прес.
В същото време Агенцията за национална сигурност и други специални служби ще продължат събирането на разузнавателна информация в интерес на националната сигурност и външната политика на страната.
САЩ бяха принудени да преразгледат програмите си след разкриването на информация на бившия служител пред медиите от бившия служител на АНС Едуард Сноудън, предаде ИТАР-ТАСС.
Преди речта си в Министерството на правосъдието Обама подписа указ, предвиждащ редица стъпки за ограничаване на дейността на АНС и защита на неприкосновеността на личния живот на американските граждани.
Събирането на разузнавателна информация с електронни средства ще се провежда при стриктно спазване на американските закони за борба с чужди разузнавания, тероризма, разпространението на оръжия за масово унищожение и организираната престъпност. Достъпът до данните ще се разрешава с решение на специален съд.
Не се разрешава събирането на такава информация за дисиденти или с цел икономически шпионаж.
Освен това се ограничаване на събирането на данни за телефонните обаждания на американците, за която правителството беше подложено на най-сериозна критика.
Обама заяви, че програмата ще бъде прекратена "такава, каквато е", предаде Асошиейтед прес.
Според него служителите на разузнаването не са злоупотребявали съзнателно с програмата, за да нарушават тайната на личния живот.
В същото време президентът вярва, че критиците на програмата са били прави да твърдят, че без подходящите защитни мерки, данните могат да бъдат използвани за получаването на информация за личния живот на американците и да проправят път за по-обезпокоителни програми.
ой се опита да успокои съюзниците на САЩ и международната общност. "Хората по света, независимо от националността им, трябва да знаят, че САЩ "не шпионират обикновени хора, които не заплашват нашата национална сигурност и че ние вземаме предвид опасенията за защитата на правото на личен живот". Той обаче предупреди, че САЩ не могат "едностранно да обезоръжат разузнавателните си агенции".
"Ние знаем, че разузнавателните служби на други страни - някои от които се преструват на изненадани от разкритията на Сноудън - постоянно опитват да проникнат в мрежите на нашето правителство и частния сектор".
Според Обама САЩ трябва да отговарят на по-висок стандарт.
"Никой не очаква Китай да проведе открит дебат за разузнавателните си програми или Русия да вземе предвид правото на личен живот на гражданите", заяви той.
Една от най-големите промени ще бъде кой съхранява така наречените "метаданни", отбелязва Ройтерс.
Като реверанс към правозащитниците, Обама реши, че правителството не трябва да съхранява метаданните. Това вероятно ще вбеси някои членове на разузнавателната общност, които искаха запазването на програмите.
Отсега нататък за претърсване на данните ще се изисква съдебна заповед. Обама обаче не предложи кой трябва да съхранява данните. Министърът на правосъдието Ерик Холдър и разузнавателната общност да му докладват до 28 март с предложение кой да съхранява данните.
Ще има и нови правила за използването на заповеди, които задължават компаниите да разкриват информация на правителството, без да информират обекта на разследването.
В бъдеще тези писма ще спират да бъдат секретни, освен ако правителството не докаже нуждата от удължаване на срока. Обама призова Конгреса да създаде и специална комисия от застъпници извън правителството, която "да осигурява независим глас" при специални случаи пред тайния Федерален съд по тайните служби, предаде ДПА.
Президентът на САЩ обаче порица разкриването на програмите за събиране на информация от страна на бившия служител на АНС Едуард Сноудън.
"Сигурността на нашата страна зависи отчасти от верността на тези, на които са поверени тайните на страната", заяви Обама. "Ако всеки, който възразява против правителствената политика, може да вземе нещата в свои ръце и публично да разкрие поверителна информация, ние никога няма да можем да гарантираме сигурността на нашия народ, нито да водим външна политика".
За оценката на причинените щети може да са необходими години, подчерта президентът, цитиран от Франс прес.
Според него сензационният начин, по който са извършени разкритията, е позволил на враговете на САЩ да получат информация за методите на разузнаването. Това може да има дългосрочни последствия.
Основателят на Уикилийкс Джулиан Асандж заяви, че президентът на САЩ Барак Обама е излъгал в речта си.
"Чухме много лъжи в тази реч", заяви Асандж пред Си Ен Ен и цитира твърдението на Обама, че Агенцията за национална сигурност (АНС) никога не е злоупотребявала с информацията, събрана чрез електронно следене.
"Мисля, че е смущаващо за един държавен глава да говори 45 минути и да не каже почти нищо", добави Асандж.
Той отбеляза, че бившият сътрудник на АНС Едуард Сноудън, който разкри поверителна информация за агенцията, "много ще се радва", след като накара днес президента на САЩ да говори по тези въпроси. Според Асандж Сноудън ще коментира речта на Обама следващата седмица.
В същото време
германското правителство приветства обещанието на президента на САЩ Барак Обама.
"Много хора в Германия с право са обезпокоени от информацията за дейностите на Агенцията за национална сигурност (АНС) във връзка със сигурността на личните им данни", посочи говорителят на германското правителство Щефен Зайберт. "В този контекст правителството принципно приветства факта, че защитата на личните данни и права в бъдеще ще бъдат повече спазвани, специално за неамериканските граждани", добави той.
"За правителството германското право трябва да се съблюдава на германска земя. Това важи също за близките ни партньори и съюзниците ни", отбеляза Зайберт. Той подчерта, че сътрудничеството между разузнавателните служби е в общ интерес и че германското правителство сега иска да анализира по-конкретно изказването на президента на САЩ.
ЕС приветства обявените днес от президента Обама мерки за ограничаване дейността на АНС по отношение на събирането на информация по електронен път, заяви заместник-председателката на Европейската комисия Вивиан Рединг, цитирана от ИТАР-ТАСС.
"През ноември Европейската комисия поиска от САЩ да вземат мерки за възстановяване на доверието в тях. Днешното изказване на президента Обама е стъпка в правилната посока", каза Рединг.
Тя същевременно подчерта, че ЕС чака да види изпълнението на тези изявления. "Искаме тези мерки да бъдат утвърдени по законодателен път. Нужно ни е да знаем, че данните ни са защитени", отбеляза Рединг.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!