А мериканският президент Барак Обама подписа указ, който позволява налагане на санкции срещу американски и чуждестранни лица или групи, участващи в кибератаки, съобщиха Ройтерс и АФП.
Нормативният акт дава право на правителството на САЩ да блокира авоарите на киберпрестъпници под юрисдикцията на страната.
„Кибератаките са една от най-сериозните заплахи за икономиката и националната сигурност на САЩ“,
каза американският президент в комюнике. Според Обама новият режим на санкции ще позволи на Съединените щати да се борят срещу дейности, насочени срещу ключова инфраструктура, извършители на промишлен шпионаж и срещу опити за смущаване на компютърни мрежи.
„Проникванията и информационните атаки, много от които са предприемани от чужбина, взимат на мушка нашите компании, крадат промишлени тайни и струват американски работни места“, подчертава президентът на САЩ. Обама добавя, че „иранските пирати се прицелват в американските банки“.
Той припомня и нападението на предполагаеми севернокорейски хакери срещу компанията „Сони пикчърс“, което унищожи данни и блокира хиляди компютри.
„В резултат на пропуски (в областта сигурността) в последно време, които заеха водещо място в новините, бяха
изложени на показ личните данни на над 100 млн. американци,
включително информация за техните кредитни и медицински карти“, отбелязва той.
Подлагането на тежки санкции на киберпрестъпници, компании, които опитват да извлекат ползи от промишлен шпионаж, и дори агенти на чуждестранни разузнавания ще има сериозен ефект върху предотвратяването на нарастващия брой кибератаки срещу американски мрежи, каза високопоставен служител на фирмата за киберсигурност „Краудстрайк“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!