С ъединените щати подкрепят развитието на демократичните свободи в Украйна и отстояват принципа, че народът трябва да определи бъдещето на своята страна, заяви президентът Барак Обама в годишната реч "За състоянието на съюза", която произнесе пред двете камари на американския Конгрес.
"От Тунис до Мианма ние подкрепяме онези, които искат да изпълнят сложната работа по изграждане на демокрацията. За Украйна ние отстояваме принципа, че народът има правото да се изразява свободно и мирно и трябва да има право да се произнесе за бъдещето на страната", каза президентът
На олимпиадата в Сочи американските спортисти трябва да демонстрират уважението на Съединените щати към всички хора по света, независимо от възгледите им,
каза Обама. Президентът на САЩ потвърди, че
ще наложи вето над всеки опит на законодателите да затегнат санкциите срещу Иран, докато Съединените щати и другите западни държави водят преговори
с Техеран за ядрената му програма.
"Санкциите, които наложихме, помогнаха да се създаде възможността за преговори. Но нека съм ясен: ако този Конгрес ми изпрати нов закон за санкции, който може да провали преговорите, ще му наложа вето. В името на нашата национална сигурност трябва да дадем на дипломацията шанс за успех", каза президентът. "Преговорите ще бъдат трудни, на тях може да не бъде постигнат успех", продължи Обама.
САЩ пратиха Ал Кайда "по пътя на загубата", но "заплахата се разви" и дъщерните групи се вкореняват на други места,
като например Йемен, Сомалия, Ирак и Мали , предупреди Обама. "В Йемен, Сомалия, Ирак и Мали, ние трябва да продължим да работим с нашите партньори, за да отслабим тези мрежи и да ги направим неефективни", заяви той. Президентът на САЩ вече бе заявил миналата година, че "сърцето" на мрежата Ал Кайда в Пакистан е само "сянка на самата себе си". Той подчерта тази година опасността от разпространението й по света. "Фактът е, че опасността остава", каза Обама.
В Сирия, където джихадистки групи придобиват все повече и по-голяма тежест в бунта срещу режима на Башар ал Асад, президентът на САЩ обеща подкрепата си за умерените му опоненти.
"Ще подкрепим опозицията в Сирия , която отхвърля програмата на терористичните мрежи",
потвърди той.
Той също посочи борбата срещу Ал Кайда като един от основните аргументи за възможността да се поддържа присъствие в Афганистан и след 2014 г., след като бойната мисия на НАТО завърши.
"Ако правителството на Афганистан подпише споразумението за сигурност, за което преговаряме, малък американски контингент би могъл да остане в Афганистан със съюзниците от НАТО и да извършват две мисии: да обучава и подпомага афганистанските сили и (да извършва) антитерористични операции, за да преследва останките от Ал Кайда", каза той. Всякакво американско присъствие ще бъде прекратено, ако не се подпише това споразумение от президента Хамид Карзай. Отношенията на афганистанския президент с Вашингтон са на най-ниското досега равнище. Той отказва да подпише, докато е на поста. Негов наследник ще бъде избран през април. По ирония на съдбата Хамид Карзай бе почетен гост на президента Джордж Буш – младши по време на речта му за състоянието на Съюза през 2002 г., три месеца след падането на режима на талибаните в Кабул.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!