А мериканско-китайското съперничество във водите на Пасифика се изостря. Пентагонът отново ще разположи кораби и самолети в Южнокитайско море в началото на следващата година.
Пекин пък вече има техническата възможност да нанася удари по базите и корабите на САЩ на разстояние от четири хиляди километра.
Новите ракети на Китай обаче едва ли ще накарат САЩ да стои на далеч от китайските брегове.
За първи път ракетата „Дунфен-26“ бе демонстрирана през септември на парада в Пекин, посветен на седемдесетата годишнина от края на Втората световна война.
Ракетата ще може да носи както ядрена, така и конвенционална бойна глава. Обсегът ѝ е 4000 километра. Наземната ѝ пускова установка е мобилна, което ще затрудни прихващането на ракетите от американската система за противоракетна отбрана.
С новата си ракета Народно-освободителната армия на Китай ще може да нанася удари по остров Гуам – основната военна база на САЩ в Южната част на Тихия океан.
Но САЩ няма да се откажат от сдържането на Китай, въпреки засилването на китайските военни възможности.
Нещо повече, командването на тихоокеанския флот на САЩ обяви, че през януари ще разположи бомбардировачи и военни кораби около изкуствените острови в Южнокитайско море, които изграждат китайците, за да подкрепят претенциите си към района, богат на залежи от нефт и природен газ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!