Установяването на забранена въздушна зона за защита на сирийските бунтовници би изисквало стотици американски самолети и би струвало повече от 1 млрд. долара на месец,при това без гаранция, че ще промени хода на гражданската война, заяви председателят на съвета на началник-щабовете на САЩ вчера, предаде Асошиейтед прес.
В писмо до двама сенатори ген. Мартин Демпси очерта рисковете, разходите и ползите от по-агресивно американско военно действие в момент, когато администрацията на президента Обама преценява следващите стъпки за подпомагане на опозицията, воюваща със силите на президента Башар Асад.
Демпси подчерта, че решението за прилагане на сила в Сирия не е такова, което може да бъде взето с лека ръка.
Това е равносилно на акт на война,
обясни той.
"А след като веднъж решението е взето, САЩ трябва да бъдат готови за това, което може да последва. По-дълбокото замесване е трудно да бъде избегнато", предупреди той.
Сенатор Карл Левин, председател на Комисията по въоръжените сили, и сенатор Джон Маккейн притискаха Демпси да даде личната си оценка, преди да пристъпят към номинирането му за още един двугодишен мандат.
Маккейн и Левин настояват за по-агресивен отговор от администарцията на Обама на кървавата гражданска война.
Демпси описа разходите за вариантите - от обучаване и въоръжаване на проверени бунтовнически групи до нанасяне на въздушни удари срещу противовъздушната отбрана на Сирия и създаването на забранена за полети зона или буферна зона.
"Ние научихме от последните 10 години, че не е толкова просто да се промени балансът на военната сила, без внимателно обмисляне
какво е необходимо, за да се запази функционираща държава",
отбеляза още ген. Демпси, намеквайки за войните в Ирак и Афганистан.
Според него създаването на зона, забранена за полети, би неутрализирало противовъздушната отбрана на Сирия. Тя би изисквала стотици самолети с наземно и морско базиране, поддръжка с разузнаване и средства за електронна война, както и средства за презареждане с гориво и комуникации.
Разходите се оценяват на около 500 млн. долара първоначално, а след това средно по милиард долара месечно в течение на една година.
По думите му макар че това вероятно ще доведе до почти пълно елиминиране на способността на Сирия да бомбардира бази на опозицията, би имало риск от загуби за американската авиация.
Това би означавало спасителни операции за американските летци. Той добави, че подобна стъпка може също да не успее да намали насилието или да промени хода на войната, защото режимът разчита предимно на наземна огнева мощ - миномети, артилерия и ракети.
Демпси смята, че създаването на буферна зона, най-вероятно географска територия от двете страни на границата с Турция или Йордания, би дала на опозицията сили място за се организира и тренира.
Подобна стъпка би изисквала хиляди американски сухопътни войници, макар и разположени извън Сирия, за да подкрепят тези, които защитават зоните.
"Трябва също така да осъзнаем риска - не само за нашите сили, но и
за другите ни глобални отговорности
Това е от особено критично значение, понеже губим боеготовност поради бюджетни съкращения и фискална несигурност.
Някои варианти може да не са осъществими като време и разходи, без компрометиране на сигурността ни другаде", заяви Демпси.
Той добави, че е предоставил на президента Обама варианти за употреба на американска военна сила в Сирия, но отказа да разкрие подробности за тях.
Би било неуместно да влияя на решението, като изразявам мнение публично относно каква сила трябва да употребим, обясни той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!