Бившият 29-годишен технически сътрудник в ЦРУ Едуард Сноудън, който сам разкри, че е източникът на изтеклата в медиите информация за тайни програми на правителството за следене на комуникациите, избяга в Хонконг и заяви, че е действал от патриотични подбуди, предаде ДПА.
Британският вестник "Гардиън" публикува на уебсайта си 12-минутно интервю със Сноудън, дадено от Хонконг, където той е от 20 май.
Сноудън сам пожелал да се идентифицира като източник на информацията,
че съществуват федерални програми за следене на телефонни и интернет комуникации чрез пряк достъп до сървърите на поне девет от най-големите интернет компании като "Гугъл", "Фейсбук", "Скайп" и "Ютюб".
В интервюто за "Гардиън" Сноудън казва, че работел в Хавай за консултантската фирма Booz Allen Hamilton като анализатор на инфраструктура за Агенцията за национална сигурност (АНС).
Той решил да разкрие пред медиите информацията за следенето на комуникациите, защото шефовете му не обърнали никакво внимание на неговите предупреждения за
произвол и нарушения на АНС при наблюдението на комуникациите на частни лица
Сноудън е разкрил самоличността си, защото смята, че трябва да обясни мотивите си на обществото.
"Единствената ми цел е да информирам хората за онова, което се прави от тяхно име и се прави против тях. Обществото трябва да реши дали тези неща са правилни или погрешни", добавя той.
Важно е да се изпрати послание на правителството, че хората няма да бъдат сплашени, заявил Сноудън пред "Вашингтон пост".
Бившият технически служител в ЦРУ избрал Хонконг, където е отседнал в луксозен хотел, заради "силната традиция на свободното слово".
Той казва пред в. "Вашингтон пост" че
няма намерение да се връща в САЩ
и ще поиска "убежище от всяка страна, която вярва в свободното слово".
Компанията Booz Allen Hamilton заяви, че Едуард Сноудън е бил неин служител по-малко от три месеца.
"Медийните съобщения, според които това лице твърди, че е разкрило секретна информация, са шокиращи. Ако това е вярно, действията му са сериозно нарушение на кодекса на поведение и на ценностите на нашата фирма", посочва в декларация компанията и обещава да сътрудничи на властите за разследване на случилото се, добавя Ройтерс.
"АНС се цели в информацията на всички. Събира я, филтрира я, анализира я, съхранява я за известно време - просто защото това е най-простият и най-ефикасният начин да постигне целите си. Макар че може да искат да подслушват само някой чуждестранен агент или някой заподозрян в тероризъм, те събират вашата информация...
Всеки анализатор по всяко време може да подслушва всекиго -
зависи от властта, която му е дадена. Не всички анализатори имат достъп до всякъде, но на мен, седейки на бюрото си, ми бе във властта да подслушвам всекиго - от вас, вашия акаунт, до федерален съдия или дори президента - ако имах личен мейл (за това - б.ред.)
Когато покварявате властта на правителството, поставяте фундаментална заплаха пред демокрацията... Аз не съм срещу страната си, не съм различен от останалите хора - нямам специални умения, просто съм един от онези хора, които всеки ден седят в офиса и наблюдават какво се случва. Не е наша работа да решаваме, хората трябва да решат - дали тези програми са правилни или не", обяснява той защо е разкрил информацията пред медиите.
"С този страх ще живея до края на живота си - казва Сноудън, запитан мислил ли е за отговора на САЩ спрямо него.
"Не можеш да тръгнеш срещу най-силните разузнавателни агенции в света и да не рискуваш - те са толкова могъщ съперник, че никой не може да им се опълчи.
Ако искат да те хванат, ще те хванат
Но в същото време трябва да решиш какво е важното за тебе: да живееш свободно и комфортно - тогава можеш всеки ден да ходиш на работа, да си вземаш тлъстата заплата за относително малко работа - но срещу обществения интерес, а след това да си легнеш, като погледаш вечерните шоупрограми.
Но ако разбираш, че това е светът, който ти помагаш да бъде създаден, и ще става по-лошо с всяко поколение, което увеличава възможностите на такава "архитектура за потискане", разбираш, че може би искаш да приемеш всеки риск, независимо какъв е изходът."
Запитан защо хората трябва да се притесняват от подслушването, Сноудън отговаря:
"Защото дори и да не правиш нищо лошо, ти си наблюдаван и записван. А възможностите за съхраняване на информация нарастват значително всяка година...
Не е нужно изобщо да си направил нещо, може случайно да попаднеш под подозрение,
включително и по грешен сигнал, тогава те могат да използват системата и да проследят живота ти назад, да проверят всяко решение, което някога си взел, да видят всяко нещо, което някога си обсъждал с приятел; и да те атакуват на това основание."
Изтичанията на информация за програмите за следене на телефонни разговори и интернет данни разтърсиха службите за сигурност на САЩ през последните дни.
В същото време Министерството на правосъдието на САЩ пристъпи към разследване на изтичането на секретна информация за програмите за наблюдение в медиите, предаде Ройтерс.
Прокурорите няма да коментират случая, съобщи говорителката на министерството Нанда Читре.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!