Б разилският Сенат учреди комисия, която да разследва предполагаемия шпионаж от страна на САЩ в Бразилия, предадоха световните агенции.
Първата мярка, която гласува парламентарната разследваща комисия, беше да поиска от бразилската федерална полиция да осигури защита на журналиста на в. "Гардиън" Глен Грийнуолд, който живее в Бразилия и който първи разкри тайните програми на САЩ за следене, основавайки се на документи, предоставени от Едуард Сноудън.
Комисията настоява за защита и на бразилския приятел на Грийнуолд - Давид Миранда.
Новосъздаденият парламентарен орган припомня, че след разкритията на журналиста, апартаментът му е бил обран, а приятелят му задържан за осем часа в Лондон от британските власти.
В неделя Грийнуолд разкри, че
американската Агенцията за национална сигурност (АНС) е шпионирала бразилската президентка Дилма Русеф и нейни сътрудници.
Вчера бразилското правителство осъди американската програма за следене, като я нарече "неприемливо накърняване" на суверенитета и призова за международни правила за защита на гражданите и правителствата от кибернетичен шпионаж.
Според местни медии Русеф обмисля дали да отмени пътуването си в САЩ, планирано за октомври.
Бразилското външно министерство извика американския посланик Томас Шанън и му каза, че
Бразилия очаква Белият дом да даде бързо писмено обяснение във връзка с твърденията за шпионаж.
Външният министър Луис Алберту Фигейреду заяви, че страната му възнамерява да обсъди с партньорите от БРИКС възможни съвместни действия за защита от американския електронен шпионаж.
Според разкритията на Грийнуолд АНС, освен Русеф, АНС е шпионирала директно и държавния глава на Мексико - Енрике Пеня Нието.
В неделя журналистът заяви в предаване, излъчено по бразилска телевизия, че според документи с дата юни 2012 г., които е получил от Сноудън, американската разузнавателна агенция е шпионирала Пеня Нието, докато още е бил кандидат за президент на Мексико. В случая с Дилма Русеф, има данни, че
АНС е имала достъп до съдържанието на нейните комуникации.
В един от тези документи АНС се стреми да получи "по-голяма яснота за методите на комуникация и за събеседниците" на Русеф чрез програма, която позволява достъп до цялото съдържание на дейността й в интернет.
"Ако се установи, че тези факти са верни, ще се окажем в недопустима и неприемлива ситуация, която може да бъде квалифицирана като
явно нарушение на суверенитета на нашата страна",
заяви тогава министърът на правосъдието Жозе Едуарду Кардозу.
Преди дни бразилският министър на правосъдието се срещна тази седмица във Вашингтон с американския вицепрезидент Джо Байдън, за да обсъдят тези разкрития. САЩ отказаха предложение от страна на Бразилия да преговарят за сключването на двустранен договор относно шпионските дейности.
Бразилия и Мексико са част от група държави - заедно с Египет, Индия, Иран и Турция - за които американската дипломация няма еднозначна позиция към коя категория спадат ("приятели, врагове или проблеми"), отбелязва АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!