Н ай-малко 39 са убити при атака на сомалийски екстремисти в луксозен търговски център в кенийската столица Найроби.
Ранени са 150 души, съобщи президентът на страната Ухуру Кенята в телевизионно обръщение.
Президентът подчерта, че Кения е „превъзмогвала терористични атаки и преди, и ние ще ги победим отново” и допълни пред нацията, че той също „лично е изгубил членове на семейството при атаката в Уестгейт”.
По-рано представителят на кенийското министерство на вътрешните работи, Мутеа Иринго, обяви, че е повишена охраната на всички търговски центрове в страната.
Сомалийските милиции шебаб, които са свързани с "Ал Кайда", поеха отговорността за нападението
"Днес около обяд муджахидините проникнаха в Уестгейт" (молът, където е извършено нападението). "Те убиха над 100 кенийски неверници и сражението продължава", твърдят ислямистите в Туитър акаунта си.
Те добавят, че Кения многократно е била предупреждавана да изтегли войските си от Сомалия или да понесе "тежки последици". Кения е изпратила войски в Сомалия в помощ на местните власти в борбата им с ислямистки екстремисти.
"Кенийското правителство обаче остана глухо към многократните ни предупреждения и продължи да избива невинни мюсюлмани в Сомалия", пише в Туитър групировката, която добавя, че сега пренася бойните действия в Кения.
По-рано Франс прес предаде, като цитира очевидец, че въоръжените нападатели говорят чужд език - арабски или сомалийски.
Един от нападателите, които са взели заложници, казал, според информация на очевидец, цитиран от Асошиейтед прес, "мюсюлманите да станат и да си тръгнат, те са в безопасност, а не мюсюлманите са целта".
Според очевидци нападателите стреляли на посоки и използвали гранати.
„Това не може да е обикновен обир, оцелели ни разказаха как групата ги е нападнала и открила огън. Имаме доклади, че група от над 10 нападатели, облечени в еднакви униформи и със забулени лица е атакувала мола. Начинът на нападение и начинът по който са говорили на своите жертви говори за добре планирана атака от страна на терористична групировка”, заяви представител на кенийската полиция.
Кенийската армия се е присъединила към полицията в престрелката с въоръжените мъже
Очевидци съобщиха за разполагане на елитни войскови части в и около търговския център. Забелязани са и военни хеликоптери в района на инцидента.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун следи с голяма тревога атентата в Найроби и се е свързал с кенийския президент, съобщи днес говорителят на Бан Ки-мун - Мартин Незирски.
"Генералният секретар следи отблизо и с голямо безпокойство нападението в търговски център в Найроби", заяви Незирски. "Той разговаря с президента Ухуру Кениата и е изразил загриженост и солидарност", допълни говорителят на генералния секретар на ООН.
Държавният департамент на САЩ съобщи, че има информация за американски граждани сред пострадалите при атаката
"Имаме данни за ранени американски граждани при атаката, посолството на САЩ активно предлага да окаже съдействие”, каза говорителката Мари Харф без да навлиза в подробности. По думите й началникът на полицията в Найроби е определил нападението като "терористичен акт". "Посолството е в контакт с местните власти и предлага съдействие”, допълва Харф.
Сред хората в мола най-вероятно има и британски граждани, каза британският външен министър Уилям Хейг.
Ситуацията се обсъжда от правителствената комисия за извънредни ситуации "Кобра". Хейг допълни, че Великобритания осъжда "особено безсърдечното, страхливо и брутално нападение”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!