Л идерите на ЕС решиха на срещата на върха в Брюксел, приключила след полунощ, по външните граници на ЕС спешно да бъдат създадени т.нар. „горещи точки“ – центрове за прием и регистрация на мигранти и бежанци.
Решението засяга най-вече Гърция и Италия, но според германския канцлер Ангела Меркел
при нужда България, макар да не е в Шенген, може да поиска създаването на такъв център,
при същите условия и финансова помощ.
България посочи, че има външна граница с Турция и че е под огромен натиск, що се отнася до бежанските потоци. Посочихме, че ако България иска да създаде „гореща точка“, ще получи същата подкрепа от европейските институции и агенции, както Гърция и Италия. Не искаме да налагаме нещо на България, страната сама заяви, че има проблем и предложи, това е разбираемо, заяви Меркел на пресконференция след срещата.
Тя отбеляза, че разговорът е засегнал основно разкриването на такива центрове в Гърция и Италия. В тези центрове ще бъдат взимани данни за мигрантите, включително пръстови отпечатъци. Чрез тези „горещи точки“ ще се извършва разселването на онези, подлежащи на получаването на статут и преместването в друга държава от ЕС по квотната система. Центровете ще оценяват кои кандидати за закрила не отговарят на изискванията и подлежат на връщане в тяхната родина.
Българският министър-председател Бойко Борисов не говори пред журналисти след срещата, съобщава Club Z.
Центровете трябва да заработят до края на ноември
и за целта е предвидена и финансова помощ за страните, оказващи се на предната линия на мигрантския поток към Европа.
Според френския президент Франсоа Оланд тези центрове трябва да връщат обратно онези, които не отговарят на условията за получаване на убежище.
България не е поискала да бъде „гореща точка“ за бежанци или разпределителен център,
обяви евродепутатът от ГЕРБ Ева Паунова в отговор на журналисти в парламента.
Паунова подчерта, че на срещите, на които е присъствала вчера, не е бил поставян подобен въпрос. „С което съм запозната и на срещите, на които съм присъствала вчера, от българска страна не е поискано да бъдем гореща точка и да имаме разпределитен център“, категорична беше тя.
Паунова повтори, че в нито един момент не е обсъждано тези горещи точки да бъдат ситуирани у нас, а напротив – извън ЕС. Неслучайно се обсъжда голяма сума да бъде определена и дадена за бежански центрове извън ЕС, обясни евродепутатът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!