О купаторите на Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски" изгониха служебната охрана и в момента владеят изцяло сградата, която е публична собственост и в нея има ценности за милиони левове.
Това каза за БТА заместник-ректорът по учебната дейност на СУ доц. Милена Стефанова и добави, че тази сутрин се е опитала да разговаря с хората, окупирали Ректората, но те не са я пуснали вътре.
"Не мога да кажа колко са сега хората в СУ, разговарях с Манол Глишев и с няколко други граждани от вън, но не зная дали всички те са наши студенти", заяви доц. Стефанова.
Според нея някои от окупаторите на СУ са студенти във висшето училище, но има и такива, които не са.
Поисках да им обясня, че не е възможно извеждането на учебния процес, на изпитите и на очните занятия със задочниците извън сградата на университета, каза заместник-ректорът.
Доц. Стефанова съобщи, че от утре в СУ започват очните занятия за задочното обучение, както и сесията за студентите в редовното обучение.
В Ректората на СУ се обучават над 14 хил. студенти в редовно обучение, добави заместник-ректорът.
Тя каза, че и в другите сгради на Софийския университет също ще има изпити и очни занятия, и затова не могат да се пренасочат изпитите от Ректората в тях, но отбеляза, че окупаторите не чули тези нейни аргументи.
От утре започва много важна седмица за студентите в СУ, а в сряда Академичният съвет трябва да вземе решение за предложението на Софийския университет до Министерския съвет за броя на нашия прием за следващата учебна година, коментира доц. Милена Стефанова.
30 студенти да искат оставката на ректора Софийския университет - не е сериозно.
Това каза в интервю за агенция „Фокус” доц. д-р Петър Делев, председател на Общото събрание на Софийския университет „Св. Климент Охридски” (СУ).
„Доколкото се разбра от средствата за масова комуникация, бройката на студентите, които са окупирали СУ, са 30 на брой. Освен това, по нашия правилник има много ясно регламентирани правила кой кога и по какъв начин може да иска на ректора, така че ако някой иска оставката на ректора може да прочете правилника и да действа по съответния начин”, заяви доц. Делев. По думите му - няма реални причини за искането на оставката ректора на СУ проф. Иван Илчев.
„Ако мислим от позицията на окупиращите, дори трябва да бъде обратното, ректорът се отнесе много меко, либерално по време на доста дълго продължилата предишна окупация. Нито е повикал полиция да ги гони, нито взе някакви други драстични мерки, не им спря парното и тока.
По-скоро ние би трябвало да имаме недоволство спрямо ректора, затова, че не е взел по-сериозни мерки за функционирането на университета. До колкото знам обаче такива желания и настроения сред академичния съвет или преподавателския състав-няма”, каза доц. Делев.
Той обясни, че според Устава на СУ ректорът може да бъде свален само Общото събрание на университета. Право да свикват Общото събрание имат т ректорът, Академичният съвет и една четвърт от членовете на Общото събрание.
По думите му - засега няма официално обявено заседание на Общото събрание, но има нагласа, че може да се проведе през втората половина на март. Доц. Делев посочи, че предвиденият дневен му ред е съвсем нормален и внего се предвижда годишен доклад на ректора и гласуване на няколко члена от правилника на университета, които са останали висящи.
„Ако някой тогава поиска оставка на ректора, ще обсъдим и това нещо и Общото събрание е в правото си да реши”, добави доц. Делев.
Ректорът на Софийския университет проф. Иван Илчев пък възнамерява да сезира прокуратурата заради окупацията на Алма Матер,
съобщава Нова ТВ.
Според него действията на студентите, които заключиха вратите на Ректората, са недопустими. Изпитната сесия за хиляди студенти, която започва утре, е под въпрос.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!