К расиви кадри показват уникалността на един от най-значимите културни паметници в България - Рилският манастир. Включен в списъка за световното наследство на ЮНЕСКО, Рилският манастир всъщност е и най-големият манастир в България – 5 етажа, като видими са 4 от тях.
Той е построен на мястото на стара постница през 927 – 941 г. от Иван Рилски (бел. ред. според някои автори – от неговите ученици) в Рила планина.
В двора на днешния манастир през 1335 г. е издигната отбранителна кула и малка еднокорабна черква от местния феодален владетел протосеваст Хрельо.
Кулата е най-старата запазена сграда в манастирския комплекс и по стил принадлежи към архитектурата на Търновската художествена школа. На върха на кулата се намира параклисът "Св. Преображение" с ценни фрески от 30-те години на XIV в.
Цар Иван Шишман (1371 – 1393 г.) издава на 21 септември 1378 г. Рилската грамота, подписана и подпечатана със златен печат, с която дава на манастира като феодални владения 20 села, заедно със землищата им.
Още с основаването си манастирът става книжовно и просветно средище.
Голяма педагогическа дейност в него развива Неофит Рилски, който през възраждането основава там килийно училище.
Манастирът дава подслон на велики български революционери, сред които Васил Левски, Ильо Войвода, Гоце Делчев, Пейо Яворов и др.
През 1778 г. манастирът "Св. Иван Рилски" става жертва на стихиен пожар. Възобновен е през 1784 г. от Алекси Рилец, който през 1816 – 1819 г. проектира и строи източното, северното и западното крило.
Значителна част от манастира е опожарена отново през 1833 г., като възстановяването му отново е извършено от Алекси под ръководството на тогавашния игумен Йосиф Строителя.
През 1840 г. е изработен нов иконостас на църквата.
Днес ансамбълът на манастира обхваща територия от 8800 кв.м, от които 5500 кв.м застроена площ. Манастирските крила, изградени по различно време на 4 и 5 етажа, заобикалят от всички страни единствения двор във форма на неправилен петоъгълник.
За хилядолетното си съществуване мястото на манастира е сменяно два пъти, а обликът – многократно реставриран.
Видеото на SkyTrip Bulgaria запечатва актуалната и изумително красива гледка към това културно богатство.
Рилският манастир освен това е и сред Стоте национални туристически обекта на БТС, а ако все още не сте го посещавали, знайте, че всеки ден между 8:00 и 18:00 ч. можете да се разходите из него.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!