"България? Защо да посетим България? България е красива страна – с величествени планини, слънчеви плажове, живописни села, добра храна и гостоприемни хора. И е изключително евтина“, така започва публикацията на в. "Хъфингтън пост", посветена на нашата страна.
Ако не знаете нищо за България, ето 10 причини да посетите тази страна, продължава статията.
1. Розите – Българските рози не са просто изключително красиви, а голяма част от тях се използват за износ. От тях се произвежда 85% от розовото масло в света, важна съставка за изработката на парфюми. Събирането на розите обаче е много трудоемко. Посетете България през май и юли, за да видите цветното прибиране на реколтата.
2. Киселото мляко – Българското кисело мляко е най-доброто в света – с уникален вкус, дължащ се на бактерията в него – лактобациликус булгарикус, която се открива единствено в българския въздух. Опитайте и домашно овче кисело мляко с мед или конфитюр.
3. Кимането – Когато зададете въпрос на някой българин, може да се объркате от отговора му. В страната кимането нагоре-надолу с глава е в знак на отрицателен отговор, докато въртенето на главата хоризонтално значи "да". За да е още по-сложно, когато местните хора говорят с чужденци, те често използват и двата жеста. Правят го често по-възрастните, които поддържат тази традиция, датираща от Османско време.
4. Шопската салата – Смятана за националното ястие на страната, в тази простичка салата има нарязани градински домати, краставици, лук, сурови или печени чушки, поръсена с настъргано сирене. Обичайно салатата се овкусява с оцет и олио и се декорира с магданоз. Шопската салата стана популярна по времето на комунизма, когато е рекламирана от националната туристическа агенция „Балкантурист“.
Тази година българската шопска салата отвя конкуренцията и категорично спечели надпреварата за любимото ястие на Европа.
5. Кирилицата – Българите четат и пишат на кирилица, като корените на тази азбука произлизат именно от страната. България е започнала да използва кирилицата много преди тя да стане популярна в Русия. Заслуга за това имат братята Кирил и Методи, родени през IX век. Двамата братя са били християнски мисионери, които са използвали тяхната азбука, за да подобрят грамотността сред славянските народи в Първата българска империя, пише още „Хъфингтън пост“. Денят на двамата братя е най-честваният православен български празник, допълва изданието.
6. Българските евреи – България застава на страната на Германия по време на Втората световна война, но въпреки това успява да спаси над 40 000 български евреи от ужаса на Холокоста. Българската православна църква, политиците и обикновените граждани са подкрепили евреите и не са допуснали те да бъдат депортирани. За съжаление обаче, същото не може да се каже за 11 000 хиляди евреи от Македония - област, управлявана от България по време на войната.
7. Златото – Най-старото златно съкровище в света е открито в гробница до край черноморския български град Варна. Съкровището е намерено случайно от работник през 1972 г. и датира от 4560-4450 г. пр. Хр. На мястото са открити над 3000 златни артефакта, което доказва и че местните хора са търгували с далечни и близки народи, а и са вярвали много в живота след смъртта. Някои от българските златни съкровища са пътували за музейни експозиции до най-различни точки на света.
8. Ракия – Алкохолната напитка се смята за националното питие на страна. Добивана от ферментирали плодове, ракията съдържа от 40% алкохол (когато е дестилирана) до 80% или повече (когато е домашно приготвена). Питието може да се направи от круши, сливи, грозде, праскови, кайсии и дори от смес от различни видове плодове. Обичайно ракията се сервира в началото на вечерята – заедно с шопската салата. Когато пият ракия, българите докосват чашите си и казват „Наздраве“. Постарайте се да гледате човека директно в очите, когато си казвате „Наздраве“, пише „Хъфингтън пост“.
9. Гайдите - Българите са много горди със своята гайда - торба, която се прави от кожа на коза или овца. Българската гайда се нарича каба гайда, която е по-голяма от тази на други страни в Източна Европа. През май 2012 година 333 български гайди поставиха световен рекорд на Гинес.
10. Мартеница – Ако се случи така, че сте на екскурзия в България на 1 март, задължително се включете в честванията на празника Баба Марта. На този празник, посрещащ пролетта, българите разменят малки пискюли и гривни от бяла и червена прежда, които наричат мартеници. Тези украшения се закачат на дрехите или се носят на китката, докато човекът не види първия щъркел или първото цветно дърво.
Ако за вас това не са достатъчно страхотни причини да посетите България, отидете в страната през зимата, когато можете да покарате ски, или пък през лятото, когато може да се насладите на почивката на някой от българските плажове, завършва публикацията на британският вестник.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!