Ф ес е най-старият от четирите имперски градове (Рабат, Маракеш, Мекнес, Фес) на Мароко и най-големият център за ислямска култура и образование в Западна Африка.
Тези градове се наричат така, тъй като са били столици на Кралство Мароко през различните етапи от историята на мюсюлманското кралство.
Екипът на предаването "Без багаж" се влюбва в града от пръв поглед.
"Фес е невероятен музей на открито, равнопоставен по стойност на културното наследство с Венеция, Флоренция и Атина. Пищни дворци, великолепни джамии, Фес е покана за откривателите", споделят впечатленията си пътешествениците.
Фес е основан през 789 г. сл. Хр. от Идрис I, потомък на Пророка Мохамед. Неговият син, султан Идрис II, решава през 809 г. да установи седалището на първата мароканска династия на идрисидите тук и по този начин Фес става първият ислямски град в Мароко.
Духовен и културен център на кралството, град с хиляда и едно лица - Фес не е загубил своята пищност през вековете и е непоколебим в своята решимост да запази традициите си. Фес е в списъка на ЮНЕСКО като обект на световното културно и природно наследство. Така уникален и автентичен е, както е бил преди повече от 1200 години.
Екипът на риалити предаването за пътешественици има една сериозна цел - Фес ел Бали – гигантска медина, лабиринт, в който дори посветените често се губят. С население от 350 000 души, Фес ел Бали е най-голямата градска зона без автомобили в света. Това означава тесни улички, по които често трудно се разминават двама души. Тук единствените превозни средства са магаретата, а някои пасажи те карат да се сгънеш на две, за да преминеш. Уличките на стария град дори не са картографирани.
Зад високите каменни зидове са скрити няколкоетажни сгради, приютили огромни фамилии.
Фес е известен и със своите кожени изделия и голямата част от производството се произвежда в самия сук.
"Най-впечатляващият обект в медината е хилядолетна работилница за обработка на кожи", споделят от "Без багаж".
Кожарските цехове на Фес са съставени от множество каменни съдове, пълни с богата палитра бои и различни течности.
"Имаш чувството, че си пред гигантски поднос с акварели. Десетки мъже, стоящи дълбоко до кръста в боите, работят под горещото слънце“, разказват още пътешествениците.
Тук обработват кожи от крави, овце, кози и камили, превръщайки ги във висококачествени изделия като чанти, палта, обувки и чехли. Всичко това се постига ръчно, без да е необходима намесата на съвременна техника. Интересно е, че процесът е почти непроменен от времето на Средновековието.
Кожите първо се накисват в смес от кравешка урина, негасена вар, вода и сол. Тази смес помага да се свалят от кожата излишната мазнина, плът и косми. След това кожите се поставят в ями, съдържащи естествени растителни багрила - като мак за червено, индиго за синьо, кедрово дърво за кафяво, мента за зелено и шафран за жълто.
Вече боядиасаната кожа се оставя да изсъхне под слънцето. След това преминава в ръцете на други майстори, които правят популярните марокански чехли, известни като бабуши, както и портфейли, чанти, мебели и други кожени аксесоари.
За да влезете напълно в усещането за Фес, се насочете към гробниците на Меренид привечер и ще видите незабравимата гледка на залеза, простиращ лъчите си над красивия средновековен ислямски град.
Ако Фес ви е вдъхновил, можете да видите подробния разказ на пътешествениците от "Без багаж" във видеото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!