В много от най-красивите джамии в света часовете за посещения са ограничени, а неверниците трябва да стъпват предпазливо. В Голямата джамия Шейх Зайед в Абу Даби обаче не е така.
Ослепително бялата сграда, която сякаш е извадена от приказка, е открита през 2007 г. Тя е построена с изричната цел да насърчава взаимодействията не само между мюсюлманските култури, но и между исляма и другите религии.
Разнообразието тук е отразено в архитектурата (строена е от британски, италиански и местни архитекти), в използваните материали (керемиди от Турция, вълна от Нова Зеландия и кристали от Германия) и от политиката на отворени врати.
Сега джамията привлича повече от 1 млн. туристи годишно. "Всеки е добре дошъл тук, независимо дали е евреин, християнин или атеист", казва екскурзоводът в джамията Лейла Ахмед.
"Това му е специалното на това място. Визията на шейх Зайед за джамията не е да бъде просто място, където мюсюлманите да казват молитвите си, но и платформа за културен обмен", обяснява тя.
Шейх Зайед бин Султан Ал Нахян се прочува през 40-те години на миналия век, със способността си да договаря примирие между бедуинските племена в Арабската пустиня.
През 1966 г. той става основател и президент на Абу Даби. През 1971 г. създава федерация с емирство Дубай и това води до образуването на Обединените арабски емирства – нова държава от седем емирства, на която той става президент.
Зайед използва приходите от огромните петролни резерви на Абу Даби, за да строи небостъргачи, инфраструктура от световна класа и културни съкровища като Голямата джамия, чието изграждане започва през 1996 г. Зайед умира през 2004 г., три години преди завършването ѝ и е погребан в мавзолей, който се намира от северната страна на джамията.
Освен уникална архитектура в Голямата джамия в Абу Даби посетителите могат да се насладят на седем гигантски полилея, направени от германска фирма, всеки от които е произведение на изкуството. Те тежат между 8 и 12 тона всеки и се държат на стоманени кабели.
Безспорно най-красивият полилей е този в центъра на главната молитвена зала. Всеки елемент в него напомня на палмите, които могат да се видят навсякъде в емирствата. Полилеят е изработен от неръждаема стомана и месинг, позлатен с 40 кг 24-каратово злато. Около 40 млн. кристали "Сваровски" са използвани за украсата на седемте полилея в джамията.
В главната молитвена зала може да се види и най-големият ръчно изработен килим в света, с големина 5700 кв.м. Той е проектиран от иранеца д-р Али Халики, който е трето поколение майстор на килими.
1200 занаятчии са изработвали килима в продължение на 16 месеца и е трябвало да бъде разделен на 9 парчета, за да бъде транспортиран от Иран в Абу Даби. Изработен е предимно от вълна от Нова Зеландия. Медальонът, изобразен в центъра на килима, е точно копие на полилея в залата.
Голямата джамия е заобиколена от великолепни басейни, облицовани с плочки, които отразяват невероятната сграда. През нощта те са осветявани от прожектори и засилват неповторимата атмосфера на това място.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!