О т украсени с цветя гробища до цветни градинки на покривите и балконите на сградите – в норвежката столица Осло се намира първата в света "магистрала" за пчели, предназначена да опази застрашените опрашващи насекоми, предаде Франс прес.
"Ние хората постоянно променяме заобикалящата ни среда, за да посрещнем нуждите си, и често забравяме, че в тази среда живеят и други видове", казва Агнес Лихе Мелваер, ръководител на групата Bybi, която се бори за опазването на градските пчели и стои зад "магистралния" проект.
Градината на Абел в Осло, доскоро покрита само с трева, вече е превърната в цветна "хранителна станция" за пчелите.
Местни жители и ученици са засадили слънчогледи, невени и други медоносни растения.
Целта на "магистралата" за пчели в Осло е да осигури безопасното преминаване на опрашващите насекоми през града. По продължението ѝ са разположени "станции", осигуряващи на крилатите труженички храна и подслон. Системата е първата по рода си в света, отбелязват от Bybi.
Участниците в проекта – организации, компании, асоциации и частни лица, са приканени да публикуват какъв е техният принос на специализиран сайт, на който е поместена карта на "маршрута" на пчелите през града.
На 12-ия етаж на ултрамодерна офис сграда в един от бизнес районите на Осло служителите от водеща счетоводна фирма са покрили части от терасата с ярки цветя и са поставили два кошера, приютяващи 45 000 пчели работнички.
Крилатите труженички са твърде заети със собствените си дела, за да се вълнуват, че на метри от тях обядват костюмирани счетоводители.
"Пчелите работнички живеят около 60 дни. За това време те произвеждат не повече от лъжица мед. Ако ние вършехме тяхната работа при минимално заплащане, буркан мед щеше да струва 182 000 щатски долара", обяснява служителка на счетоводната фирма.
Въпреки че за норвежките пчели не съществува толкова сериозна заплаха от интензивно земеделие и пестициди, колкото за тези в САЩ и други европейски страни, една трета от 200-те пчелни видове в Норвегия са смятани за застрашени.
Заплахата за пчелите крие опасност и за хората, тъй като между 30 и 40% от хранителната продукция изисква опрашване, което крилатите труженички извършват безплатно.
Представители на Norwegian Biodiversity Network – организация на професионални биолози и любители, подкрепя инициативата, но осъжда политиката на страната. "Правителството се крие зад подобни частни инициативи, докато паралелно промотира интензивното земеделие, което води до унищожаването на много пчели.
Земеделието е напълно зависимо от опрашващите насекоми, за да поддържа хранителната продукция. По същия начин оцеляването на насекомите зависи от разнообразното земеделие. Зависимостта е взаимна", казват от организацията.
Масовото унищожаване на пчелните популации в света вече принуди земеделци в китайската провинция Съчуан да опрашват растенията ръчно, а техни колеги от САЩ нямат друг избор за опрашване на насажденията, освен да използват взети назаем кошери и да ги превозват с камион от други части на страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!