А ко никога не сте живели в Азия, нормално е да се чудите какво е да преживееш тайфун. Но, ако някога сте оцелявали след ураган или циклон, значи знаете отговора.
Това е защото
ураганите, циклоните и тайфуните са едно и също метеорологично явление.
Учените просто наричат тези бури с различни имена, в зависимост от това къде се случват, пише "Нешънъл Джиографик". В Атлантическия океан и северната част на Тихия океан, бурите се наричат "урагани" на карибския бог на злото – "Ураган".
В северозападната част на Тихия океан същите тези бури се наричат "тайфуни". В югоизточната част на Индийския океан и в югозападната част на Тихия океан, те са "тежки тропически циклони".
В северната част на Индийския океан, името е "тежки циклонни бури". В югозападната част на Индийския океан е са просто "тропически циклони".
За да бъде класифицирана като тайфун, ураган или циклон, една буря трябва да достигне скорост на вятъра поне 119 км/ч. Ако ураган достигне скорост на вятъра от 179 км/ч, той става "силен ураган". Ако тайфун удари с ветрове със скорост от 214 км/ч, той се превръща в "супертайфун".
Различни сезони
Докато в атлантическия океан сезонът на ураганите е от 1 юни до 30 ноември, тайфуните и циклоните следват малко по-различни граници.
В североизточната част на Тихия океан, официалния сезон е от 15 май до 30 ноември. В северозападната част на Тихия океан, тайфуните са най-често явление от края на юни до декември. А в северната част на Индийския океан сезонът на циклоните е от април до декември.
Както и да изберете да ги наричате, тези чудовищни бури са мощни природни явления с капацитет да нанесат сериозни поражения.
Според Националния център по ураганите на Националната администрация за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA) окото на средния ураган, центъра на бурята, където налягането е най-малко, а температурите най-високи, се простира на площ от 48 км, но някои нарастват до 200 км.
Най-силните бури от 5-а степен по скалата на Сафир-Симсън, съдържат ветрове, които се движат със скорост от над 250 км/ч.
С помощта на спътници и компютърни модели, такива дни могат да бъдат предсказани няколко дни по-рано и са относително лесни за проследяване. Но предсказването на пътя, по който ще поеме даден ураган, тайфун или циклон, след като се образува, все още е много трудно.
Ефекти от глобалното затопляне?
В последните години учените спорят дали глобалното затопляне, причинено от човека, оказва някакъв ефект върху ураганите, правейки ги по-силни или предизвиквайки по-честата им поява.
На теория по-високите атмосферни температури, би трябвало да доведа и до по-високи температури на морската повърхност, което от своя страна благоприятства появата на по-силни урагани.
Броят на ураганите от 4-а и 5-а степен по света почти се е удвоил от края на 70-те години на миналия век до 2000 г. Освен това продължителността на тропическите циклони и рекордните скорости на ветровете им са се увеличили с 50 на сто през последните 50 години.
Но между учените няма консенсус относно връзката между климатичните промени и ураганите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!