О т изявление, направено от вдовицата на Робин Уилямс, стана ясно, че към момента на смъртта си актьорът и комик е страдал от болестта на Паркинсон в ранен стадий.
Разкритието насочва общественото внимание към връзката между двете заболявания, предаде Ройтерс.
Според вдовицата на Уилямс - Сюзан Шнайдер, той все още не е бил готов да сподели публично този свой проблем, въпреки че през годините говореше открито за битките си с алкохолната зависимост.
Шнайдер изрази надеждата си, че хората с лични битки ще намерят силата да потърсят необходимите им подкрепа и помощ.
Кончината на Робин Уилямс даде повод на специалистите да заговорят за връзката между болестта на Паркинсон и депресията.
Експертите отбелязват, че нелечимото заболяване на нервната система, предизвикващо тремори и забавяне на движенията, засяга хората и емоционално.
"Неврохимикалите, които се влияят от болестта на Паркинсон, и механизмите, контролиращи двигателните функции, са свързани и с контрола на настроението", обяснява д-р Айрини Ричард от Рочестърския университет в Ню Йорк.
"В действителност смятаме, че депресията е част от самото заболяване. Тя е свързана с мозъчните дисфункции при болестта на Паркинсон", допълва д-р Ричард.
По данни на Националната фондация за Паркинсон, над 50 процента от хората със заболяването страдат и от клинична депресия.
От организацията препоръчват пациентите с Паркинсон да се изследват и за депресия. Всяка година на между 50 хил. и 60 хил. души в САЩ се поставя диагноза болест на Паркинсон.
Заболяването обикновено засяга хора над 50-годишна възраст.
Сред знаменитостите, диагностицирани с болестта на Паркинсон, са актьорът Майкъл Джей Фокс, боксьорът Мохамед Али и певицата Линда Ронстад. Миналата година Ронстад сподели, че заболяването я е лишило от гласа й, припомня агенцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!