П ожари унищожили огромни горски площи в Канада и Русия между 2011 и 2013 г. и допринасят в значителна степен за увеличаването на парниковите газове, които причиняват климатичните промени, пише "Гардиън".
Обширни горски територии в Канада и Русия са били унищожени от пожари през 2013 г, показват нови сателитни данни.
Има обаче и окуражителни знаци от Индонезия, където загубата на горите е спаднала до най-ниското си ниво от десетилетие насам.
Учени от Global Forest Watch събраха 400 хил. снимки на земната повърхност, за да картографират горите по света с резолюция от 30 метра. Техните открития показват, че като цяло светът е загубил 18 хектара гори през 2013 г.
Между 2011 и 2013 г. пожари в бореалните гори в Канада и Русия са причинили загуба на почти 1/4 от световните гори. Част от тях ще се възстановят, но като цяло северните гори се възстановяват особено бавно след пожар.
Бореалните гори са едни от големите резервоари на въглерод в света.
Учените обаче прогнозират, че климатичните промени ще причиняват там по-чести и с по-голяма интензивност пожари, които ще отключат въглерода, натрупан в дървесината и почвата. Тези гори вече горят по-често отколкото това се е случвало през последните 10 хил. години.
Доктор Найджъл Сайзър, съавтор на проучването и директор на програмата за горите на Института за световни ресурси заяви, че увеличаването на пожарите в северните гори има тревожни последици за климата.
"Ако глобалното затопляне е довело до увеличението на пожарите в бореалните гори, което от своя страна увеличава емисиите от тези гори, то това води до още климатични промени. Това е една от онези обратни връзки, на които политиците трябва да обърнат голямо внимание", казва Сайзър.
Дмитри Аксенов, директорът на неправителствената организация Transparent World заяви:
"В Русия според официалните статистики и експертите, по-голямата част от пожарите са причинени от хора. Това е много по-различно в сравнение със Северна Америка".
Олга Гершензон основател на руската компания за търговия със сателитни изображения, която допринесла за събирането на данните смята, че управленията на горите и превенцията от пожари в Русия и Канада имат нужда от подобрения.
"Това трябва да бъде ясен призив за действие, да се вгледаме внимателно в горското стопанство на Русия и Канада заради климатичните промени. Масивната загуба на гори показва, че има много какво да се подобри по отношение на мониторинга и разбирането на причините за горските пожари", категорична е тя.
Около 70% от загубите на гори в Канада и Русия може да се дължат на пожари. Но изследователите казват, че сечта и вредителите също имат своя принос за повишаването на загубите.
Бразилия, САЩ и Индонезия попълват челната петица на страните с най-големи загуби на горски масиви между 2011 и 2013 г. Добрата новина обаче е, че в Индонезия загубата на горите през 2013 г. е спаднала до най-ниското си ниво от десетилетие насам.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!