Д нес над 150 хил. души празнуват имен ден.
Богоявление е съпроводен с специален обичай, който извършват мъжете, а именно скачане в студена вода за кръста.
Според традицията мъжът, който успее да хване кръста ще бъде здрав и честит през цялата година.
В Калофер на този ден се провежда и изключително зрелищното мъжко хоро във водите на река Тунджа като се вярва, че всеки влязъл в януарските ледени води, ще бъде пазен далеч от болести през цялата година.
Откъде произлиза този обичай и защо българите все повече се връщат към старите традиции, коментира професорът по фолклорни изкуства Георг Краев.
"Мъжкото хоро е древен празник. На днешния ден свършват лошите нощи, когато излизат караконджулите и всякакви други демони. Днес водите се пречистват, пречиства се светът и това е веселба", пояснява фолклористът в студиото на "Здравей, България".
Традицията на Йордановден повелява булките, които са се омъжили преди Коледа да бъдат пречистени.
Това става като по гърбовете им се пуска малко вода.
Според обичая именниците са тези, които влизат във водата, те обаче трябва да откупят влизането с ракия, вино или друг дар.
Проф. Краев обяснява, че известното мъжко хоро се е появило така, както са се появили и маскарадните игри.
Основната цел на къпането в студените води е пречистване.
Фолклористът дава пример със с. Павел баня, където след като кукерите приключат играта си, влизат във водата, за да се пречистят.
Според Георг Краев българите все повече се обръщат към старите обичаи, защото вече ни е омръзнало от "псевдоамериканщини и псевдоевропейщини".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!