Д а услужиш на съседка с ютия или да вземеш от нея, да засадите заедно цветя край тротоарите или просто да си направите празненство - множество неща може да свързват хората от една улица.
Това показва и светкавичният успех, на който се радва в Италия моделът за гражданско участие, известен като "социални улици" (Social Street).
Формирали затворена група във "Фейсбук", съседите от една улица си разменят съвети, предлагат рамо в случай на нужда, уреждат си по някое парти.
Нещата са неформални, всичко е спонтанно, безплатно. И учудващо просто.
Феноменът се ражда, когато журналистът Федерико Бастиани решава да потърси наблизо другарчета за игра на своя син - семейството живее на ул. "Виа Фондаца" в Болоня.
Една-две обяви - и магията става!
"Всички тутакси взеха да действат задружно, сякаш само това са чакали!", разказва за АФП Бастиани, създал впоследствие сайта Socialstreet.it с обяснения как и други да съчетаят съседството с гражданско участие.
За една година инициативата под наслов "от виртуално - към реално и добродетелно" се разпростира из 300 италиански улици. Появяват се и следовници в Португалия, Бразилия, Нова Зеландия, Хърватия.
Повикът се подема тук и там благодарение на плъзналите слухове, медиите, както и на случайността. "Бяхме си уредили една разпивка на площада и срещнахме туристи - студенти от Турция.
Идеята им се стори страхотна и обещаха да я пренесат в Истанбул", разказва Симона Барбиери, съоснователка на една "социална улица" в Рим, край портите на Ватикана.
"Водех самотен живот, както става в големите градове - всеки ден виждах все същите лица, без да познавам никого. Искаше ми се да пробия стената от недоверие, да върна усещането за общност. На село това е в реда на нещата, но е забравено в града", добавя Бастиани.
И ето, жителите на "социалните улици" си разменят вече чрез тази мрежа лекарски съвети, вземат едно или друго назаем, търсят някого да им гледа деца, почистват заедно улиците или се събират на чашка "аперитиво". Общуването обаче е съвсем ненатрапчиво.
"Първото ниво е виртуално, разменяме си примерно съвети, може да препоръчат някому лекар, друг да вземе отвертка назаем, но всъщност целта е хората да се срещат наистина, да изградят доверие", обяснява Бастиани.
Неговата улица - люлка на новата идея, събрала стотина души да празнуват първия й рожден ден в края на септември. В Италия феноменът е добил такъв мащаб, че започват да го признават и институциите.
Жителите на една "социална улица" в Болоня подписаха неотдавна договор за сътрудничество с градската управа, за да превърнат изоставено рекламно пано в информационно пространство - първи успех за тази млада инициатива.
През септември делегация, представляваща "социалните улици", бе поканена в Сената за семинар на тема "гражданска активност".
"Възползвахме се, за да напомним, че безспорно се стремим към сътрудничество с институциите, но отказваме да ни използват като политически инструмент", подчертава Бастиани.
Освен взаимопомощ и сърдечни отношения, добросъседството е и един вид мрежа за сигурност.
"В днешната социална, икономическа и политическа криза така се чувстваш защитен. Защото знаеш, че ако ти се случи нещо, някой може да ти помогне, някой е насреща."
Благодарение на социалните мрежи някои "отговорни" инициативи с "гражданско участие" постигат голям успех и във Франция.
Такава е например "Диско супа" - масово готвене пред публика в името на борбата срещу разхищаването на храна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!