А нализирайки информация от десетки сайтове и списания за пътувания и туризъм, изданието "Бизнес инсайдър" прави списък на 24 навика, които за американците могат да изглеждат нещо съвсем естествено и на място, но са неприемливи или откровено невъзпитани в други части на света.
В предишна статия вече ви показахме списък с първите 12 социални забрани в определени страни. Сред тях бяха вдигнатия за одобрение палец, пристигането навреме, подправянето на ястия.
Ред е и на втората част, в която има забрани за други наглед обикновени неща като прегръщането навън, разголването на мъжете дори и на плажа и хапването на сандвич на улицата:
13. Показване на петите
В арабски, мюсюлмански, индуистки и будистки държави да си покажеш голите стъпала е знак на неуважение. Обяснението е, че на практика това е най-долната и мръсна част от тялото, която докосва земята.
14. Оставане по чорапи
Докато в редица страни да влизаш у дома с обувки е нормално - най-малкото защото не е приятно някой да ти гледа (или подушва) чорапите, домакините в повечето азиатски и карибски култури ще очакват от Вас да се събуете, ако сте поканен.
15. Да пиеш чужд алкохол
В Норвегия е грубо отношение, ако пиеш алкохол, който не си донесъл сам на парти. За разлика, в САЩ имаш достъп до всичко останало, ако донесеш дори пакет кенчета бира на събиране.
16. Мъже по голи гърди
В Южна Корея е трудно да видиш разгърден мъж дори на плажа. Прието е и там дори да се носи риза.
17. Да ядеш на място, което не сервира храна
В Руанда и Япония е крайно невъзпитано да се яде на всяко друго място, което не е ресторант, хотел или бар. Това важи дори за хапването на сандвич в автобус или в движение навън.
18. "Чувствайте се като у дома"
Този израз, който е залог за приемане и комфорт на госта, би звучал странно и неприемливо в някои азиатски култури.
19. Докосването
Докосването и прегръщането на другите на публични места е обидно и не се практикува в Китай, Тайланд, Корея, както и в страни от Близкия изток. Уважаването на личното пространство варира в различните държави.
20. Определени въпроси
Нормални опознавателни въпроси, като например "С какво се занимаваш" и "Какво работиш" обикновено не са част от социализирането в страна като Холандия, например. Подобно питане би създало впечатление за "пъхане на носа", както и за класова дискриминация в една социална държава.
21. Отказване на храна
Американците често отказват да бъдат нахранени, за да не притеснят домакините си. В страна като Ливан обаче това е висша степен на обидно отношение и отхвърляне на добрата воля и гостоприемността на поканилите Ви.
22. Отказване на подаръци
Тук пък важи обратното правило - не бързайте да приемате подаръци и да им се радвате в Япония и Китай, например. Редно е няколко пъти драматично да откажете, преди да ги вземете.
23. Да си оближеш чинията
Не, не е комплимент към уменията на домакинята. Това явно съвсем не значи, че сме доволни и че всичко е било вкусно, в страни като Тайланд, Филипините, Китай и дори Русия. Явно там се тълкува така: толкова сте гладни, че сте облизали всичко и то не ви е стигнало.
24. Издухване на носа
В Китай, Франция, Япония, Саудитска Арабия и Турция това не само е невъзпитано на публични места, но и е абсолютно противна и гнусна гледка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!