С ъвсем скоро меломаните у нас ще могат да се насладят на един много специален рецитал. Това е „Зимен път” - вокален цикъл на майстора на тази музикална форма Франц Шуберт, в изпълнение на световноизвестния баритон Матиас Гьорне и пианистката Мария Принц.
Цикълът, създаден от прочутия композитор през 1827 г., използвайки за основа 24 поеми на немския поет Вилхелм Мюлер, ще бъде изпълнен на 25 февруари 2015 г. от 19:00 ч. в зала "България".
Песните в него отразяват душевното състояние на романтичния герой, редувайки чувства като самота, отчуждение, безнадеждност и копнеж за утеха в смъртта. Всичко това е изразено с музика, докосваща директно и дълбоко душата на слушателя.
Световноизвестният немски баритон Гьорне категорично е номер 1 в този жанр според музикалните специалисти.
Достоен последовател на великия Дитрих Фишер-Дискау, изпълнителят развива свой неповторим стил на интерпретация, в който хипнотичното му въздействие транспортира директно посланието на композитора до емоционалното възприятие на слушателя.
Благодарение на невероятния си талант, Гьорне омагьосва публиката по целия свят, независимо дали се изявява пред американски меломани в Карнеги Хол, пред японски зрители в NHK Hall или пред претенциозните австрийски слушатели в Musikverein. Неговото силно въздействие ще усети и българската публика в зала „България”.
На пианото, в абсолютна симбиоза с певеца, ще чуем Мария Принц. Още по време на следването си в Берлин при Рудолф Дункел, акомпанирал на певци като Петер Шрайер и Тео Адам, Принц се докосва до тайните на този репетоар, усвоявайки го до съвършенство.
Матиас Гьорне
Матиас е почетен член на Кралската музикална академия в Лондон. Той е постоянен гост на сцените на световноизвестни оперни театри като "Метрополитън опера" в Ню Йорк, "Кавънт Гардън" в Лондон и др. Матиас изнася около 100 концерта на сезон в най-реномираните зали.
През 2014 г. Гьорне направи истинска сензация след като приема главната роля в операта „Воцек“ от Албан Берг под диригентството на Джеймс Ливайн. Той замества разболелия се Томас Хемпсон без нито една репетиция! Предишната вечер – на 5 март, Матиас пее песенния цикъл на Шуберт „Хубавата мелничарка“ в Карнеги хол, когато идва молбата от Метрополитан да спаси премиерата на следващия ден. Изпълнителят потвърждава без колебание. Той отива следобед в операта, за да му вземат мерки и прекроят костюмите и пее с феноменален успех няколко часа по-късно на премиерата. Световната преса не пести суперлативи за изявата му и за извършения подвиг.
Матиас Гьорне записва поредица от 11 диска с песни на Шуберт за „Harmonia Mundi“ – Goerne Edition. Наскоро бе издаден осмия албум от серията. За диска със заглавие „Горски цар“ изпълнителят печели ICMA Award 2014 – международната награда за класическа музика.
Мария Принц
Родена и израснала в семейството на големия български композитор Константин Илиев, Мария завършва Висшето училище за музика „Ханс Айслер” в Берлин, специализира във Виена при Йорг Демус и в Париж при Ивон Лефебюр. Вече 30 години тя живее и работи във Виена и преподава в местния Университет за музика.
Сред концертните й изяви като соло пианист се открояват тези с Виенската филхармония под диригентството на Рикардо Мути, със Софийска филхармония с диригенти Сър Невил Маринер, Патрик Галоа, Мартин Пантелеев и др.
Мария изнася самостоятелни концерти на фестивалите в Залцбург, в Сапоро (Pacific Music Festival), Мартенски музикални дни в Русе и др. Аплодират изявите й и в Carnegie Hall – Ню Йорк, Queen Elisabeth Hall – Лондон, Musikverein и Konzerthaus във Виена, Bunka Kaikan в Токио.
Концерти с камерна музика Мария прави със световни величини като членовете на Виенска филхармония Алфред Принц, Петер Шмидл, Волфганг Шулц, Дитер Флури, а също и с флейтиста Патрик Галоа, кларинетистите Андрю Маринер и Филип Кюпер и сопраното Красимира Стоянова.
Многобройни дискове са увековечили таланта на Мария Принц. Сред най-новите са Сонати за флейта и пиано от Моцарт с Патрик Галоа, концерти от Шулхоф, Д‘Енди и Кренек под диригентсвото на Сър Невил Маринер, а в началото на 2015 година ще бъде издаден нов диск с вариaции от Бетовен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!