Първото в България и на Балканите изпълнение на цялата тетралогия на Вагнер "Пръстенът на нибелунга" започва тази вечер в Софийската опера и балет с "Рейнско злато", съобщават от първия ни оперен театър.
Утре е представлението на "Валкюра". Петнадесетчасовият музикален маратон продължава със "Зигфрид" на 26 юни.
Финалът със "Залезът на боговете" е на 29 юни.
Премиерата на последната опера от цикъла беше на 22 май - рождения ден на Вагнер.
"През четирите години на осъществяването за първи път в България и на Балканите на знаменития 15-часов цикъл работихме заедно 52 артисти, над 200 души творчески и изпълнителски състав и още толкова от техническите служби, ателиетата и т.н.
Така всеки от нас дава своя личен принос към световното честване на 200-годишнината от рождението на гениалния германски композитор и мислител Рихард Вагнер", коментира директорът на Софийската опера и балет Пламен Карталов, инициатор и режисьор на проекта.
Той е особено горд, че всички солисти са българи - главно от Софийската опера, също от оперните театри във Варна и Русе, както и наши артисти, които правят кариера в Германия.
"Имаме по два или три състава за водещите роли, а дори в родината на Вагнер няма трупа, която само със свои солисти да постави тетралогията", отбелязва Карталов.
Сред артистите са Костадин Андреев, Бисер Георгиев, Петър Бучков, Баясгалан Дашням, Радостина Николаева, Цветана Бандаловска, Марияна Цветкова, Олга Михайлова-Динова, Николай Петров, Мартин Цонев.
Диригенти на цикъла са Велизар Генчев, Павел Балев и Ерих Вехтер. Художник е Николай Панайотов.
По думите на Карталов музикантите сами са си купили новите инструменти - с приходите от пълните зали на операта са обновени една трета от инструментите на оркестъра.
Между придобивките са шест контрабаса, четири Вагнерови туби, шест валдхорни, осем тромпета, четири тромбона, тимпани, чинели, камбани и други.
"За четири години извървяхме дълъг каменист път, без да стигаме до края - като поклонници, които изминават отделни отсечки от дългия път", казва 81-годишният Рихард Тримборн, знаменит Вагнеров експерт, работил с най-прочутите световни диригенти, който подготви българските артисти за ролите в тетралогията.
"Пръстенът" обединява гръцка, римска и германска митология. Когато се гмурнеш в потока на този огромен дух, или потъваш, или се научаваш да плуваш, изходът е живот или смърт. Ние го направихме и все още сме живи", допълва експертът.
На въпрос дали е доволен от постигнатото той спонтанно отговорил отрицателно и се сетил за думите на Джакомети, че, ако един артист е доволен от направеното, той е в голяма опасност.
"Не сме доволни, но постигаме поне част от това, към което сме се стремили", обобщава Рихард Тримборн.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!