С лед успешния опит преди година Празниците на изукствата "Аполония" ще продължат и сега с цикъла "Цената на успеха".
Фестивалът в Созопол е от 29 август до 7 септември. Програмата предвижда над 70 събития на шестте сцени - театър, класическа, фолклорна, популярна музика и джаз, кино, изобразителни изкуства, литература, балет.
Три от многото звезди, които ще блеснат тази година на "Аполония", ще дадат възможност на почитателите си да им задават въпроси на срещите, обединени под мотото "Цената на успеха".
А в навечерието на своята тридесета годишнина преживелият радости, изпитания, слънчеви изгреви и залези, но и бури единствен по рода си празник на всички изкуства също има основание да мисли за тази цена.
Оперната дива Красимира Стоянова,
която е в центъра на концерта при откриването - "Вечната музика на Верди", ще даде очакваното голямо интервю на 31 август. Още преди Празниците домакините зададоха на една от най-успелите наши оперни певици няколко въпроса за сайта на "Аполония" (apollonia.bg). Тя призна: "Оперният певец би трябвало преди всичко да има красив глас и както и нещо много важно - богата душевност, за да може този красив глас да бъде задвижен от тънките душевни и емоционални "трептения" . Всичко това, разбира се, да бъде базирано на една солидна музикална подготовка, съчетана с богата култура , която би спомогнала за пълнокръвно човешко и творческо развитие."
И още, за мястото на Верди в нейния живот и кариера: Джузепе Верди е композиторът, който заема основно място в моя репертоар. До този момент съм изпяла 11 роли от този автор (скоро ще станат 12) и смятам, че това е сериозен показател. Винаги много се радвам когато започвам разучаването на нова Вердиева роля - очаквам с нетърпение да открия какво ново ми е подготвил великият Маестро! До този момент всичко негово, което съм изпяла, ми е било удобно като "ръкавица", както се казва - плувам в мои води. Нищо, че обожавам Моцарт, Пучини, Глук, Доницети... Докосването ми до произведенията на Верди е много специален момент - обичам тяхната мелодика, хармоничния език, с който са изградени, начина по който Верди изразява вярата си в Бога и природата... Всеки път , когато изпълнявам неговата музика си мисля, че оперният свят би бил много беден и скучен без този гений!..."
Камен Донев идва на сцената на Амфитеатъра в Созопол
с новия си спектакъл "Възгледите на един учител за всеобщата просвета - Лекция 2". След над десетгодишния неизменен успех на "Възгледите на един учител за народното творчество" новият моноспектакъл, поставен в Пловдивския театър, е новост, в която се крият много изненади.
Миналата година на "Аполония" Камен Донев втрещи всички, когато излезе на сцената като танцьор в създадния и дълги години ръководен от баща му Иван Донев Фолклорен танцов театър "Найден Киров" - Русе.
Сега новото шоу обединява в стила на актьора-драматург мъдрости от сорта, че родителите определят светогледа на децата си, а непросветеният човек е блажен, защото не знае, че е непросветен с български, мексикански, цигански и още какви ли не песни, с танци и солени шеги. За радост на хилядите си почитатели Камен Донев продължава категорично да отстоява своето кредо: "Да живее комерсиалният театър!".
Срещата с него за "Цената на успеха" е на 1 септември.
Голямата дама на българския театър Цветана Манева
идва на "Аполония" с последната пиеса на Яна Борисова "Хората от Оз", поставена от Галин Стоев в Театър 199. Най-успешната българска авторка за театър Яна Борисова определя пиесата като "дълго любовно писмо без адресат, в което е написано всичко, което искаме да кажем на тези, които обичаме или сме обичали някога."
Цветана Манева, която през последните години рядко излиза на сцената, отдала се на преподавателска работа, е в централната роляна пидсателка в тази пиеса. Актрисата рядко дава интервюта и затова срещата с нея в Созопол се очаква с особен интерес. Неотдавна в телевизионно предаване тя каза:
"Случи се това, което много исках – гражданско общество. На протестите се изгради общност – хора, които не се познават, да са заедно и да се чувстват по-силни. Да изчезне усещането за нещастност, да се получат някакви проблясъци на независимост и собствена себестойност. Те са длъжни заради ада си и децата си да се погрижат за бъдещето на България”.
Цветана Манева смята, че държавата се нуждае от нова драматургия, нови персонажи и нови лица. “Иначе не става”, каза тя. На въпроса дали е срещнала досега морален политик, тя отговори, че е загубила прекалено много време да вярва в хора, които не заслужават. Според нея политиците тръгват с чисти помисли, но изкушенията, които срещат са големи и те не успяват да им устоят, защото “властта е нещо почти патологично”.
“Вярваме в месии, защото не сме достатъчно религиозни”, каза тя.
Въпросите на почитателите към Цветана Манева - на 3 септември.
Всички срещи от поредицата "Цената на успеха" - в пресцентъра на "Аполония" в сградата на читалище "Отец Паисий" в Созопол от 11 часа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!