У чени от националния изследователски център "Курчатовски институт" ще помагат да бъде определена точната възраст на артефактите, намерени по време на разкопките в древния гр. Фанагория в Краснодарския край.
В съвместната си работа
физици и археолози ще използват единствения в Русия синхротрон (ускорител на частици),
разказа ръководителят на Фанагорската археологическа експедиция Владимир Кузнецов.
"Представители на Курчатовския институт ще участват в работата на експедицията – не е изключено и да излизат на мястото на разкопките. С помощта на различно физическо оборудване, например на единствения в Русия синхротрон, могат да бъдат определени възрастта и съставът на артефактите, строежът на веществата, произходът на материалите, от които са направени монетите, предметите от бита или оръжието", каза той.
По думите на Кузнецов, подобни изследвания на археологическите находки се правят само в няколко института по света.
Фанагорската експедиция се организира съвместно от Института по археология на Руската академия на науките и благотворителна фондация. Тази година ще е 12-ият сезон, по време на който учените ще продължат да изучават околностите на двореца цар Митридат VI Евпатор, живял през I век пр.Хр., да изследват квартал от V в. пр.Хр., да извършват разкопки в т.нар. хазарски пласт от VII-IX век.
В сравнение с миналата година площта на разкопките ще бъде увеличена почти двойно – до 5500 кв. м. С помощта на 3D скенер ще бъдат създадени обемни изображения на всички разкопки, а след време и на цялата територия на древния град.
В перспектива
на базата на събраните данни ще бъде създаден триизмерен модел на една от столиците на Боспорското царство.
За работата над картата ще бъдат използвани също безпилотни апарати за снимки на релефа на града и некропола. Фанагория е паметник със световно значение, най-големият от античната епоха на територията на Русия.
Фанагория е основана около 543 пр. Хр. от гръцки колонисти от Теос, Мала Азия, преселили се заради войните с Персийската империя. Градът е наречен на един от своите основатели – Фанагор.
През V век пр.Хр. Фанагория се разраства, забогатявайки от търговията със скитите. През IV в. пр. Хр. е присъединен към Боспорското царство, като с времето значението на града нараства за сметка на първоначалната столица Пантикапей. Фанагория остава важен център до IV в., когато е разрушен от хуните.
В някои източници Фанагория се сочи като столица на държавата Велика България между 632 и 668 г.
Дори се твърди, че там умира нейният владетел Кубрат. Това предположение се основава на хрониката на Теофан Изповедник.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!