Т еди Москов наистина спира с големи театрални проекти! След като заяви това в няколко интервюта през последните месеци, каза го, когато получи поредната си награда за режисура на 25-тото раздаване на отличията „Аскеер” на 24 май, днес обичаният режисьор и автор съобщи решението си и на журналистите, дошли да видят част от репетиция на мултимедийния авторски спектакъл „Улицата” в Зала 1 на НДК.
„Няма да правя повече големи постановки. Възнамерявам да продължа да пиша сценарии”, каза Теди Москов, автор на близо 50 театрални постановки. „Моят театър беше силен, когато имаше комунизъм и показваше къде е свободата. Какво е да се помайтапим и да си поемем дъх. Сега това вече е ненужно. Преди бозата струваше 6 стотинки, ми каза един. Отговорих му – а един виц струваше пет години“.
„В моето изкуство няма послание и в изкуството по принцип не трябва да има послание. Тази представа е наложена от тъпата система, че във всяко изречение има смисъл – все едно да се търси какво е искал да каже Паганини с всяка нота“, каза един от най-успешните и най-популярни български театрали.
В началото на 90-те години за тогавашния Първи частен театър „Ла страда” Москов направи ярък забавен спектакъл – политическо кабаре, който нарече също като театъра – „Улицата”. В зашеметяваща каскада скечове и импровизации, спектакълът се занимаваше с живота на „малкия човек” в България след падането на комунистическия режим. Сега Теди Москов припомня, че когато видял „Улицата” на Празниците на изкуствата „Аполония” в Созопол, кинорежисьорът, тогава и политик, Евгени Михайлов посъветвал Нери Терзиева като шеф на Ефир 2 на Българската национална телевизия да даде възможност на трупата да прави тв шоу. Москов прави осем предавания и накрая – девето в Нова телевизия. „Улицата” е единствената българска тв продукция получила Голямата награда „Златна роза на критиката" от авторитетния международен фестивал в Монтрьо, Швейцария, първа награда от фестивал в Бар, купена от шведска, от германска телевизия и от Би Би Си.
От години всички предавания или части от тях странстват из интернет, главно в youtube.com, няколко поколения българи знаят стотици реплики и скечове наизуст.
Днес Москов не желае „Улицата“ да бъде възприемана като нещо повече или нещо различно от това, което е: свобода и импровизация. Или „приятно неразбиране“, както ще пожелае на зрителите в НДК един от героите на Валентин Танев.
„Не говоря за проблеми, бедност, безпаричие. А за малкия човек и как той не може да си намери място, независимо в коя система трябва да живее. Грехота е да искаш повече, отколкото имаш нужда – няколко приятели, хубава гледка и добро вино. Малките хора станаха по-рутинирани и вече си имат мениджъри, които им прибират това, което са събрали от просия. Говоря за тези малко хора, които де факто са малки и по реализация, и по доходи, и по всичко. Иначе малкият човек като Чаплиновска метафора никога не може да се пригоди към никакво време”, уточнява авторът-режисьор.
Мая Новоселска, Валентин Танев, Тончо Токмакчиев, Никола Додов, Георги Спасов, Борислав Стоилов са от някогашния екип. Нови са Малин Кръстев и Герасим Георгиев-Геро, на които авторът се закани днес да уреди специални репетиции, за да им припомни какво са вършили на сцената под негово ръководство в спектакъла McBeth – Бърз и смилаем Макбет по Уилиям Шекспир в Младежкия театър „Н. Бинев”. В някогашните си незабравими превъплъщения на трите екрана ще се появяват Кръстю Лафазанов, Христо Гърбов и Камен Донев.
Театралният джаз бенд на Антони Дончев, хореографията на Росен Михайлов, сценографията и костюмите на Свила Величкова допълват пъстрата картина, а Иван Москов и Петър Лунгов са видеооператори по време на спектакъла.
За първите представления на 8 и 9 юни са продадени абсолютно всички билети в огромната зала 1. Следващият шанс за зрителите ще бъде през октомври.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!