П ри разкопките по трасето на газопровода между България и Румъния археолозите от Русенския музей разкриха 376 гроба от различни исторически епохи, съобщи Нова телевизия.
Некрополът е съществувал до Средновековието и е запазил останките на траки, римляни и българи.
Най-старите погребални обреди са от V-IV век пр. Хр.
В периода до Второто българско царство тук са били полагани хора, животни и вещи, които са особено интересни за проучванията.
"Имаме изключително красиви части от коланни гарнитури с апликирани полускъпоценни камъни – неща, които са доста рядко намирани в България, няколко ранносредновековни гробове от XI век, гробове на войници с пълен набор въоръжение. Тук говорим за мечове, бойни брадви, копия”, разказа Деян Драгоев, археолог в Историческия музей в Русе.
Археолозите са се натъкнали и на множество погребения на деца. Именно гробът на едно 15-годишно момиче от II-III век е особено интересен заради открит стъклен амулет от червено стъкло на антропоморфно божество.
По време на проучвания са били намерени и землянки от Първото българско царство, заедно с колективна находка от съдове. Всички предмети са прибрани в музея.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!