„Урок” – българо-гръцка продукция, заслужи четири награди на 19-ия международен „София Филм Фест”. Присъдиха му ги три международни журита и зрителите.
Първият пълнометражен игрален филм на сценаристите и режисьори Кристина Грозева и Петър Вълчанов получи Голямата награда „София – град на киното” в Международния конкурс за първи и втори игрални филми (жури с членове от Корея, Турция, Грузия, Бразилия и България), в размер на 7 000 евро, осигурени от Столичната община, наградата за най-добър нов български филм, присъдена от експерти от Русия, Босна и Херцеговина и Естония, наградата на ФИПРЕССИ и Наградата на публиката, избрана от филмите в Международния и Балканския конкурс.
„Урок” е създаден по действителен случай от преди няколко години – скромна учителка по английски език от малък български град, почтен, високоморален човек, обира банка, доведена до това от смазващи обстоятелства и лична драма в съсипващ бит и бездуховен живот.
Централните роли изпълняват Маргита Гошева, Иван Бърнев и Стефан Денолюбов, оператор е Крум Родригес. Преди „Урок” Грозева и Вълчанов са направили заедно четири документални и късометражни филма.
Победата на филма се очакваше, тъй като преди „София Филм Фест” той донесе престижни отличия от миналогодишния фестивал на българското кино „Златна роза”, от фестивалите в Сан Себастиан, Гьотеборг, Солун, Токио, Варшава, Киев.
Журито в Международния конкурс за първи и втори игрални филми даде Специална награда на „Млади сме, силни сме” (Германия) на режисьора Бурхан Курбани и Награда за режисура на Габор Рейз за филма „По необясними причини” (Унгария).
Наградата „JAMESON” за български късометражен филм е за 13-минутния „Гинка” (България) на режисьора Антония Милчева.
За най-добър балкански филм бе определен „Следвай гласа ми” (Турция-Франция-Германия) на режисьора Хюсеин Карабей.
По време на 19-ия „София Филм Фест” Наградата на Столичната община за цялостен принос към световното кино получиха актьорите Иван Иванов и Франко Неро и грузинската режисьорка Нана Джорджадзе, а посмъртно - германският продуцент Карл Баумгартнер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!