Е С и Турция са част от решението на бежанската криза – това коментираха президентът Росен Плевнелиев и турският премиер Ахмет Давутоглу по време на двустранна среща, която се проведе в рамките на 70-aта сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк, съобщи прессекретариатът на президента.
В срещата участваха вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова и министърът на външните работи Даниел Митов.
Турция играе важна роля в търсенето на решение на кризата, тъй като на нейна територия има близо 2 млн. бежанци. Турският премиер уверил президента Росен Плевнелиев, че
сътрудничеството с българските власти по този въпрос ще бъде задълбочено.
„Българската страна оценява полаганите от турските власти усилия за недопускане на нелегални имигранти на територията на страната ни. Благодарни сме на нашите турски колеги, които показват в последните месеци, че заедно сме по-ефективни“, подчертал държавният глава.
Президентът Плевнелиев е посочил, че двете държави съвместно разработват специални механизми за контрол и охрана на българо-турската граница. Пример за това е постигнатото споразумение за създаването на център за полицейско и митническо сътрудничество между България, Турция и Гърция.
Според държавния глава
дългосрочно и устойчиво решение на проблема с бежанците може да бъде намерено само с разрешаване на кризата в Сирия.
„Когато се правят компромиси с човешките права и свободи, се компрометира всичко. През следващите дни международната общност ще преговаря, ще се търсят решения. Много голяма е степента на готовност и желанието на световния политически елит да се намери решение на този конфликт. Няма да стане от днес за утре“, посочил държавният глава.
Междувременно, пред журналисти, президентът заяви, че приветства приетата наскоро резолюция на ООН, според която след началото на процедурата за избор на нов генерален секретар на ООН държавите ще могат да номинират своите кандидати. Очаква се този процес да започне в края на януари 2016 г. „Ние ще спазим процедурата. Ще бъдем едни от първите със силна кандидатура. Сигурен съм, че следващият генерален секретар на ООН ще дойде от Източна Европа, крайно време е. И съм сигурен, че трябва да бъде жена. Досега имаме осем генерални секретари и всички са мъже“, посочи президентът Росен Плевнелиев.
Имената на Кристалина Георгиева и Ирина Бокова са сред най-споменаваните за кандидати за поста.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!