М ного се говори за глутена, но ако човек няма установена непоносимост към него, знае само, че предизвиква болестна реакция у някои хора и че се съдържа в хляба.
Какво всъщност е глутенът?
Вещество, изолирано в пшеничните семена, също така намирано и в ръжените и ечемичените. Сам по себе си глутенът не е вреден, но у някои хора приемът му дава абнормален имунен отговор, което с най-общи думи води до възпаление лигавицата на стомаха и червата и неправилното им функциониране.
Дали глутенът вреди само на хората с глутенова непоносимост?
В последните години за съжаление се увеличава броят на хората, които имат проблеми свързани с приема на глутен, дори и да нямат установена глутенова непоносимост, като в голяма степен това се дължи на неговата прекомерна употреба – повече хляб и тестени изделия и повече сладко под формата на кексове, вафли и т.н., какъвто е и случаят при много българи. Над 300 заболявания в днешно време са свързани с приема на глутен. Над 30% от хората, живеещи в Европа, носят гена за глутенова ентеропатия*. Да не говорим, че по наблюдения на специалисти при ограничаване на глутена в над 80% от случаите се постига и намаляване на килограмите - друг проблем на съвременното общество. За това е важно да помислим за неговото ограничаване, а в някои случаи и за неговото спиране.
Как да намалим или изключим глутена, след като е навсякъде около нас?
Когато си свикнал да хапваш паста вечер, защото е лесно, бързо и вкусно, е много трудно да се лишиш от любимата си храна. Важно е обаче да преструктурираме храненето като включим повече зеленчуци и плодове – хранителни групи, несъдържащи глутен - на мястото на тестените и сладки изделия. Консумацията на месо и риба е препоръчителна до 2-3 пъти седмично, така че не е добре да заменяме глутена с пържола, например. Добрата новина е че на българския пазар вече има продукти, които са без глутен и се приготвят лесно и бързо, за да не се лишавате от любимата топла вечеря с паста. Това са Slim Pasta – нискокалорични безглутенови алтернативи на паста, нудълс и ориз. Изключително лесни за приготвяне са, при тях няма варене, а само изплаквате и затопляте. Могат да се съчетаят с всеки един наш любим сос за паста, зеленуци, млечни продукти или месо. В допълнение за хората, желаещи и намаляване на килограмите, позволяват да се намали калорийния прием без усещането за диета.
Ето какво казва известният специалист и холистичен нутриционист за Slim Pasta, която има и специално мнение относно глутена, Надя Петрова:
„По мои наблюдения ограничаването на глутена помага не само на хората с глутенова нетолерантност. За тази цел препоръчвам Slim Pasta, защото са без глутен, направени са от грудката на растението конджак и се приготвят много лесно – реално за 10 минути имам готово любимото ми ястие с фетучини. Slim Pasta помагат и на хората, желаещи да отслабнат, защото са нискокалорични (9 кал на 100 г) и са естествен източник на веществото глюкоманан – едно от малкото вещества за контрол на теглото, одобрено от Европейската агенция по безопасност на храните. Фактът, че са с нисък гликемичен индекс ги прави подходящи при диабет. С тяхната леко твърда консистенция времето за дъвчене се удължава, което едновременно ни помага не само с отслабването, но и с пълното усвояване на полезните вещества от храната. И да не забравяме основното – не съдържат глутен.”
Slim Pasta Можете да намерите онлайн и във веригите аптеки и магазини – приятели на Slim Pasta.
*Според научна литература от сайта на US National Library of Medicine - pubmed.gov