Н езависимостта на енергийния и воден регулатор ДКЕВР остава открит проблем.
Това се казва в одитен доклад на Сметната палата за регулирането на цените и контрола за спазването им, внесен днес в Народното събрание.
От Сметната палата са внесли в НС общо три доклада - за проверките относно регулирането на цените и контрола за спазването им, за дейността на "Топлофикация София" за периода от 1 януари 2007 г. до 30 април 2013 г., за контрола, упражняван от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) върху дяловото разпределение на топлинна енергия за периода от 1 януари 2007 г. до 30 април 2013 г. , съобщиха от Сметната палата.
Заключенията на доклада са, че ДКЕВР не е приела ясни правила и процедура за разработването и актуализирането на методики, правила и указания.
В сектор "Електроенергетика" са извършвани промени, които водят до изменения в ценообразуващи елементи и с това е нарушена регулаторната рамка и енергийните дружества са принудени да работят в непредвидима регулаторна среда, отчитат одиторите.
С измененията в Закона за енергетиката, извършени по време на одита, е въведен нов модел на ценообразуване с различен механизъм за разпределение на разходите, произтичащи от задълженията на обществения доставчик и крайните снабдители да изкупуват електрическа енергия на преференциални цени, както и по дългосрочни договори за изкупуване на енергия и разполагаемост.
Измененията са направени, без да е оповестено дали е извършена оценка на въздействието им, което създава рискове за постигането на очакваните резултати, е заключението на проверяващите.
Промените в структурата и числеността на персонала на ДКЕВР пък не са убедително аргументирани.
Цената на електрическата енергия показва трайна тенденция на увеличение. Най-съществено е нарастването на добавките към цената на енергията, най-вече на "зелената добавка", стойността на която за 4 години е увеличена близо 8 пъти, отчита одитът на Сметната палата.
За разглеждания период относителният дял на добавките става съществен в крайната продажна цена на електрическата енергия, като достига близо 12% през 2012 г. Повишенията на цените на природния газ през периода 2006 г. - 2009 г. са направени без адекватни регулаторни механизми за съответни изменения и на цените на енергията, произвеждана от топлофикационните дружества, смятат одиторите.
Липсата на реални действия по посока на либерализиране на пазара на електрическата енергия акумулира проблеми, което налага предприемане на бързи и адекватни мерки, посочват от Сметната палата.
В одита на "Топлофикация София" се посочва, че за периода 2007 г. - 2010 г. от дружеството е реализиран отрицателен финансов резултат.
Към 31 декември 2010 г. дружеството е отчело натрупани загуби в размер на около 176, 5 млн.лв. Основните причини са по-малкото приходи, в резултат на определените от ДКЕВР цени на топлинната енергия, както и решение на министъра на икономиката и енергетиката за задържане на цената на топлинната енергия за първото и второто тримесечие на 2009 г. на нивото на цената към 1 октомври 2008 г. при нараснали цени на природния газ.
Висок е и размерът на просрочени и несъбираеми вземания. По извършените три одита Сметната палата е дала препоръки до председателя на ДКЕВР, до председателя на Съвета на директорите на "Топлофикация София" ЕАД и до министъра на икономиката и енергетиката, за подобряване на дейностите.
Трите одита са възложени с решение на 41-вото Народно събрание от 20 февруари 2013 г. Освен на председателя на Народното събрание, те са изпратени на парламентарната Комисия по енергетика.
Одитният доклад за "Топлофикация София" е изпратен и на председателя на Столичния общински съвет и на кмета на Столична община, а одитният доклад за ДКЕВР е изпратен и на министъра на икономиката и енергетиката. Трите одитни доклада са публикувани на интернет страницата на Сметната палата на адрес www.bulnao.government.bg.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!