Л абораторията за управление на риска на Иван Костов обвини "Лукойл", че отчита по-висока от реалната цена на суровия петрол, който внася в България, и по този начин нанася щети на държавния бюджет и потребителите, като завишава цените на бензина и нафтата в страната, не плаща данък печалба и изнася капитали за Русия.
Според доклад на лабораторията, разпространен днес, от групата "Лукойл" не представят пред властите фактура за цената на суровия петрол Урал, който внасят в България, а вместо това представят таблица с цени на петрол от сорта Брент, чиято цена е много по-висока.
С това нереално завишаване на цената от групата успяват да направят няколко неща едновременно, смятат от лабораторията.
Първо, заради обявените високи цени "Лукойл Москва" реализира свръхпечалби, а рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас" отчита високи разходи, заради което печалбата му намалява, а по този начин се избягва и плащането на данък в българската хазна, т.е. изнасят се капитали от страната.
От своя страна "Лукойл България", която търгува с продуктите на рафинерията на българския пазар, също формира голяма печалба, която се репатрира към "Лукойл Москва".
Освен щетите, нанесени на хазната, тези завишени цени са повишили разходите на българските домакинства и фирми за горива.
"Лукойл" отчита и по-големи разходи от реалните за транспорта на петрола в Черно море, се казва още в доклада.
Според описаната в доклада схема само от разликата в цената на петрола Урал на борсата и обявената от "Лукойл" изкупна цена, за девет години "Лукойл" завишил изкуствено разходите си с над 6 млрд. лв. и така е спестил стотици милиони данък печалба, а българската държава не е събрала над 1 млрд. лв. ДДС.
От Лабораторията за управление на риска предлагат Министерството на финансите да направи проверка на действително платените цени от "Лукойл" за петрола от сорт Урал, както и транспортните разходи за доставката през Черно море за пет години назад, за да се потвърди или отхвъли съмненията за изкуствено завишаване на цените на суровината.
Ако се потвърди съмнението за такова завишаване, както и за надвзет данъчен кредит заради тях, да се предприемат мерки за преустановяването на тази практика и да се предяви иск на "Лукойл" за нанесени финансови щети на бюджета, предлагат още от лабораторията.
Финансовият министър Владислав Горанов коментира доклада с думите: „Запознат съм с анализа. Не мога да съм сигурен, че представеното вътре е вярно, тъй като така или иначе, когато се внася петрол, това, което държавата трябва да събере като ДДС, ние си го събираме“. Според него хипотетичните твърдения биха могли да се докажат, но не с проверка на територията на България. „Г-н Костов имаше отношение към приватизацията на рафинерията и вероятно е по-запознат с тези процеси. Българската държава, особено при внос от трети страни, си събира най-лесно ДДС-то. Това е така, защото оформянето му е много по-лесно, отколкото при вътрешнообщностните доставки“, каза още той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!