В края на юни издръжка за живот е 559.95 лв. на човек от четиричленно семейство, съобщи вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков на пресконференция в централата на синдиката.
Ненков представи данните на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ за второто тримесечие на 2014 година.
За нормален живот на 4-членно домакинство (2 възрастни и 2 деца) са необходими месечно около 2240 лв.
С тези пари домакинството може да посреща разходите си за храна, здравеопазване, образование и почивка спрямо средните български стандарти.
От КНСБ отчетоха леко намаление на издръжката на живот във второто тримесечие спрямо първото с 0,6 на сто, но то по думите на Ненков е козметично и логично заради сезонното понижаване на цените на плодове и зеленчуци.
За второто тримесечие на тази година спрямо второ тримесечие на миналата година издръжката на живот намалява с 0,7 процента, но това не може да ни успокои заради очакваното увеличение на цените на тока и парното, допълни вицепрезидентът на КНСБ.
Според него и заради унищожените от наводненията селскостопански масиви, тези спадове на издръжката на живот няма да са характерни за следващото тримесечие.
Под прага на бедност - 211 лева на човек са 23,2 на сто от домакинствата,
каза Ненков като се позова на данни на НСИ. Под 340 лева на един член от домакинство са над 58% от домакинствата в страната, което е 4 милиона и 184 хиляди човека, допълни той.
Около 80% от домакинствата в страната продължават да живеят с общ доход на човек от домакинството под необходимите средства за издръжка на живот, отчетоха синдикалистите.
По думите на Ненков
продължава тъжната статистика, че разходите за труд в България са най-ниските в ЕС, такова е равнището на покупателната способност на заплатата в нашата страна.
Средната работна заплата за първото тримесечие е 796 лв. и отчита нарастване в едногодишен период от 2,3%, допълни той.
Според Виолета Иванова, изследовател от Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ, безработицата нараства почти два пъти - от 6,5 през 2008 до 13%.
Продължават да нарастват и т.нар продължително безработни - броят им на годишна база се увеличава с 4000 и достига до около 255 хил. души, което е около 58,8 на сто от всички безработни.
В същия период средната работна заплата отбелязва ръст едва с 2,3 на сто, а в някои от икономическите дейности бележи спад с повече от 10%.
През цялата 2013 г. потреблението на домакинствата беше свито и достигна спад 2,3%, съобщи Иванова. Тя допълни, че след трайно и продължително затягане от началото на 2014 г. има лек ръст на потреблението с 3,9% на годишна база.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!